Product Overview
The OCHFA10 CameraCubeChip from OMNIVISION is a 1/17.5 color 518 Kpixel analog camera designed for the growing disposable medical endoscope market. It offers higher resolution than the OVM6946 and is an ideal upgrade for bronchoscopes, ureteroscopes, and hysteroscopes, also suitable for industrial borescopes. This miniature wafer-level camera module integrates the image sensor, processor, and lenses, featuring OMNIVISIONs PureCelPlus-S pixel technology for high functionality in a small die size. With a 720 x 720 resolution at 30 frames per second, it delivers enhanced image quality for improved outcomes.
Product Attributes
- Brand: OMNIVISION
- Product Line: CameraCubeChip
- Technology: PureCelPlus-S pixel technology, AntLinx Analog CameraCubeChip
- Color: Color
- Output Format: Analog signal output
- Aspect Ratio: Square
- Autoclavable: Non-autoclavable
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | OCHFA10 |
| Part Number | OCHFA10-RAJA-001A-Z |
| Sensor Type | Color CMOS Analog |
| Pixel Count | 518 Kpixel (720 x 720) |
| Active Array Size | 720 x 720 |
| Maximum Image Transfer Rate (720 x 720) | 30 fps |
| Maximum Image Transfer Rate (600 x 600) | 40 fps |
| Maximum Image Transfer Rate (400 x 400) | 60 fps |
| Power Supply | Analog: 3.3V 5% |
| Power Requirements | 25 mW (with IO consumption) |
| Operating Temperature Range (Junction) | -20C to +70C |
| Stable Image Temperature Range (Junction) | 0C to +50C |
| Optical Size | 1/17.5" |
| Diagonal Field-of-View (FOV) | 123 3 |
| f no. | 5.0 |
| Focal Length | 0.417 mm |
| Scan Mode | Progressive |
| Pixel Size | 1.008 m x 1.008 m |
| Image Area | 733.824 m x 733.824 m |
| Net Weight | 4.85 mg |
| Package Dimensions (including ball height) | 1075 x 1075 x 2241 m |
| Drive Distance | 4 m |
2412091015_OmniVision-OCHFA10-KL1C-0A3E-Z_C5182114.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible