Product Overview
The NPCAP-PSG Series offers high capacitance conductive polymer aluminum solid capacitors designed for demanding applications. This series features super low ESR and high ripple current capability, ensuring reliable performance. With an endurance of 15,000 to 20,000 hours at 105 and a rated voltage range of 16 to 35Vdc, these capacitors are built for longevity and robustness. They are RoHS2 Compliant and Halogen Free, aligning with modern environmental standards.
Product Attributes
- Brand: NPCAP
- Series: PSG Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Construction: Radial Lead
- Certifications: RoHS2 Compliant, Halogen Free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage | 16 to 35Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Leakage Current | I=0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15; Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | 15,000 to 20,000 hours at 105 (Rated voltage applied) |
| Bias Humidity Test | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH with DC rated voltage |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles at 105 (30 sec charge, 5 min 30 sec discharge) |
| Surge Voltage (16Vdc) | 18Vdc |
| Surge Voltage (20Vdc) | 23Vdc |
| Surge Voltage (25Vdc) | 29Vdc |
| Surge Voltage (35Vdc) | 40Vdc |
Standard Ratings
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL (mm) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. Example |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 150 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG160E151MF05S |
| 16 | 270 | 6.38 | 10 | 5,080 | APSG160E271MF08J |
| 16 | 330 | 6.38 | 10 | 5,080 | APSG160E331MF08J |
| 16 | 470 | 88 | 8 | 5,400 | APSG160E471MH08J |
| 16 | 560 | 811.5 | 8 | 6,100 | APSG160E561MHB5J |
| 16 | 680 | 811.5 | 8 | 6,100 | APSG160E681MHB5J |
| 16 | 820 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E821MH16S |
| 16 | 1,000 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E102MH16S |
| 16 | 1,200 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E122MH20S |
| 16 | 1,500 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E152MH20S |
| 16 | 1,800 | 1016 | 8 | 7,700 | APSG160E182MJ16S |
| 16 | 2,200 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E222MJ20S |
| 16 | 2,700 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E272MJ20S |
| 20 | 120 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG200E121MF05S |
| 20 | 180 | 6.38 | 18 | 3,460 | APSG200E181MF08S |
| 20 | 330 | 88 | 17 | 3,880 | APSG200E331MH08S |
| 20 | 390 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG200E391MHB5S |
| 20 | 680 | 816 | 10 | 6,260 | APSG200E681MH16S |
| 20 | 680 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG200E681MJB5S |
| 25 | 56 | 6.35 | 30 | 2,600 | APSG250E560MF05S |
| 25 | 82 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E820MF08S |
| 25 | 100 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E101MF08S |
| 25 | 120 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E121MF08S |
| 25 | 150 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E151MF08S |
| 25 | 180 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E181MH08S |
| 25 | 180 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E181MHB5S |
| 25 | 220 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E221MH08S |
| 25 | 220 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E221MHB5S |
| 25 | 270 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E271MH08S |
| 25 | 270 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E271MHB5S |
| 25 | 330 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E331MHB5S |
| 25 | 330 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E331MJB5S |
| 25 | 390 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E391MHB5S |
| 25 | 390 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E391MJB5S |
| 25 | 470 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E471MJB5S |
| 25 | 560 | 816 | 14 | 5,400 | APSG250E561MH16S |
| 25 | 560 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E561MJB5S |
| 25 | 680 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E681MJB5S |
| 35 | 68 | 811.5 | 18 | 4,380 | APSG350E680MHB5S |
| 35 | 120 | 1011.5 | 16 | 4,670 | APSG350E121MJB5S |
Dimensions (mm)
| Size code | D | d | F | D' | L' |
|---|---|---|---|---|---|
| F05, F08, H08 | 6.3 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| HB5, H16, H20, JB5, J16, J20 | 8.0 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| H08 | 6.3 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| F05 | 6.3 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| H16 | 8.0 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| H20 | 8.0 | 0.6 | 2.5 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| JB5 | 10.0 | 0.6 | 5.0 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| J16 | 10.0 | 0.6 | 5.0 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| J20 | 10.0 | 0.6 | 5.0 0.5 | D+0.5max. | L+1.5max. |
| Note1: L+1.2 max. for 16V270F, 16V330F |
Frequency Multipliers for Ripple Current
| Frequency (Hz) | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
2411200038_NCC-APSG160ELL222MJ20S_C711820.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible