Product Overview
The NPCAP-PSC Series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offer super low ESR and high ripple current capability, making them ideal for demanding applications. These capacitors are designed for DC-DC converters, voltage regulators, and decoupling applications, particularly for computer motherboards. They feature a wide rated voltage range from 2.5 to 16Vdc and a nominal capacitance range from 270 to 2,700F, with an endurance of 15,000 hours at 105. The series is solvent resistant, RoHS2 Compliant, and Halogen Free.
Product Attributes
- Brand: NPCAP
- Series: PSC Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Certifications: RoHS2 Compliant, Halogen Free
- Features: Super low ESR, High ripple current capability, Solvent resistant type
Technical Specifications
| Category | Specification |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 2.5 to 16Vdc |
| Nominal Capacitance Range | 270 to 2,700F |
| Endurance | 15,000 hours at 105 |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Leakage Current | I=0.2CV or 500A, whichever is greater. (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.10 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Bias Humidity Test | Satisfied after DC voltage at 60, 90-95% RH for 1,000 hours. Appearance: No significant damage. Capacitance change: 20% of initial value. D.F. (tan): 150% of initial specified value. ESR: 150% of initial specified value. Leakage current: Initial specified value. |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles at 105 for 30 seconds charge (R=1k) and 5 minutes 30 seconds discharge. Specifications: No significant damage, Capacitance change 20%, D.F. (tan) 150%, ESR 150%, Leakage current Initial specified value. |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105) |
DIMENSIONS [mm]
| Size code | D | d | F | D' | L' | H0 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| H08 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | L+1.0max. | ||
| HB5 | 8.0 | 0.8(Note1) | 3.5 | L+1.5max. | ||
| JB5 | 10.0 | 0.8(Note1) | 5.0 | D+0.5max. | L+1.5max. | |
| JC5 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | D+0.5max. | L+1.5max. |
Note1: 0.6 for rated volt 16V.
STANDARD RATINGS
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL(mm) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|
| 2.5 | 560 | 88 | 7 | 6,100 | APSC2R5E561MH08S |
| 2.5 | 820 | 88 | 5 | 6,100 | APSC2R5E821MH08J |
| 2.5 | 820 | 88 | 7 | 6,100 | APSC2R5E821MH08S |
| 2.5 | 1,000 | 88 | 7 | 6,100 | APSC2R5E102MH08S |
| 2.5 | 1,000 | 811.5 | 7 | 6,100 | APSC2R5E102MHB5S |
| 2.5 | 1,500 | 811.5 | 7 | 6,100 | APSC2R5E152MHB5S |
| 2.5 | 2,700 | 1011.5 | 8 | 5,560 | APSC2R5E272MJB5S |
| 4 | 560 | 88 | 7 | 6,100 | APSC4R0E561MH08S |
| 4 | 680 | 811.5 | 7 | 6,100 | APSC4R0E681MHB5S |
| 4 | 1,000 | 1011.5 | 6 | 6,640 | APSC4R0E102MJB5S |
| 6.3 | 470 | 88 | 8 | 5,700 | APSC6R3E471MH08S |
| 6.3 | 560 | 88 | 8 | 5,700 | APSC6R3E561MH08S |
| 6.3 | 820 | 1011.5 | 7 | 6,640 | APSC6R3E821MJB5S |
| 6.3 | 1,500 | 1011.5 | 10 | 5,560 | APSC6R3E152MJB5S |
| 10 | 390 | 811.5 | 9 | 5,650 | APSC100E391MHB5S |
| 10 | 680 | 1011.5 | 7 | 6,100 | APSC100E681MJB5S |
| 16 | 270 | 811.5 | 11 | 5,080 | APSC160E271MHB5S |
| 16 | 330 | 1011.5 | 10 | 6,100 | APSC160E331MJB5S |
| 16 | 330 | 1012.5 | 10 | 6,100 | APSC160E331MJC5S |
| 16 | 470 | 1011.5 | 10 | 6,100 | APSC160E471MJB5S |
: Enter the appropriate lead forming or taping code.
RATED RIPPLE CURRENT MULTIPLIERS
Frequency Multipliers
| FrequencyHz | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
2410121820_NCC-APSC6R3ETD152MJB5Z_C841736.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible