Product Overview
The Radial Lead NPCAP TM-PSF Series are conductive polymer aluminum solid capacitors designed for high-performance applications. These capacitors offer super low ESR and high ripple current capability, making them ideal for demanding electronic circuits. Key features include a longer lifespan of 20,000 hours at 105, solvent resistance, and compliance with RoHS2 and Halogen Free standards. They are suitable for applications requiring stable performance across a wide temperature range.
Product Attributes
- Series: NPCAP TM-PSF Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Features: Super low ESR, High ripple current capability, Solvent resistant type, Longer life
- Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
- Brand: NPCAP TM
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 2 to 16Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20%(M) (at 20, 120Hz) |
| Surge Voltage | Rated voltage(V)1.15 (at 105) |
| Leakage Current | Shall not exceed values shown in STANDARD RATINGS. (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.10 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max.Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | 20,000 hours at 105 (Rated voltage applied) |
| Bias Humidity Test | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH (DC rated voltage applied) |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles at 105 (Charge with surge voltage for 30s, discharge for 5m 30s) |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105) |
STANDARD RATINGS
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL(mm) | Leakage current (A max./after 2min.) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2 | 1,000 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF2R0E102MF08S |
| 2.5 | 330 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF2R5E331MF08S |
| 2.5 | 470 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF2R5E471MF08S |
| 2.5 | 560 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF2R5E561MF08S |
| 2.5 | 820 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF2R5E821MF08S |
| 2.5 | 1,200 | 6.38 | 1,200 | 5 | 5,900 | APSF2R5E122MF08S |
| 2.5 | 1,600 | 88 | 800 | 5 | 6,100 | APSF2R5E162MH08S |
| 4 | 470 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF4R0E471MF08S |
| 4 | 560 | 6.38 | 500 | 5 | 5,900 | APSF4R0E561MF08S |
| 6.3 | 820 | 6.38 | 1,030 | 8 | 4,700 | APSF6R3E821MF08S |
| 16 | 100 | 6.35 | 500 | 24 | 2,490 | APSF160E101MF05S |
| 16 | 270 | 88 | 864 | 10 | 5,000 | APSF160E271MH08S |
| 16 | 270 | 811.5 | 864 | 11 | 5,080 | APSF160E271MHB5S |
| 16 | 330 | 88 | 1,050 | 13 | 4,700 | APSF160E331MH08S |
| 16 | 470 | 811.5 | 1,500 | 11 | 5,400 | APSF160E471MHB5S |
| 16 | 470 | 1011.5 | 1,500 | 10 | 6,100 | APSF160E471MJB5S |
RATED RIPPLE CURRENT MULTIPLIERS
| FrequencyHz | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
DIMENSIONS [mm]
| Size code | D | d | F | D' | L' |
|---|---|---|---|---|---|
| F05 | 0.45 | - | - | - | - |
| F08 | 6.3 | 2.5 | - | - | - |
| H08 | 8 | 3.5 | - | - | - |
| HB5 | 10.0 | 5.0 | - | - | - |
| JB5 | 8.0 | - | - | - | - |
Note: Dimensions for F0.5, F05, F08, H08, HB5, JB5, L+1.5max., L+1.0max., L+1.2 max. for 6.3V820F, D+0.5max. are indicated in the context. Specific values for F, D', L' depend on the size code and specific part number.
MARKING EXAMPLE
F 6D6 560 2.5V (Example: 2.5V 560F)
PART NUMBERING SYSTEM
Example: APSF2R5EAA561F08SM
Structure: Series code (PSF) - Voltage code (2R5) - Terminal code (E) - Supplement code (AA) - Capacitance code (561) - Size code (F08) - Capacitance tolerance code (S) - Lead formingTaping code (M)
2410121750_NCC-APSF160ETD101MF05S_C2758464.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible