Product Overview
The NPCAP TM-PSG Series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offer super low ESR and high ripple current capability, designed for demanding applications. These capacitors boast exceptional endurance, rated for 15,000 to 20,000 hours at 105. They are available in rated voltages from 16 to 35Vdc and are compliant with RoHS2 and Halogen Free standards. The series is suitable for applications requiring high reliability and stable performance under challenging conditions.
Product Attributes
- Brand: NPCAP TM
- Series: PSG Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
- Construction: Radial Lead
Technical Specifications
| Category | Characteristics |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage | 16 to 35Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Leakage Current | I=0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | 15,000 to 20,000 hours at 105 (Rated voltage applied) |
| Bias Humidity Test | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH (DC rated voltage applied) |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles at 105 (Charge for 30s, discharge for 5m 30s) |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105) |
Standard Ratings
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL (mm) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 150 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG160E151MF05S |
| 16 | 270 | 6.38 | 10 | 5,080 | APSG160E271MF08J |
| 16 | 270 | 6.38 | 15 | 3,800 | APSG160E271MF08S |
| 16 | 470 | 88 | 8 | 5,400 | APSG160E471MH08J |
| 16 | 470 | 88 | 16 | 4,000 | APSG160E471MH08S |
| 16 | 560 | 811.5 | 8 | 6,100 | APSG160E561MHB5J |
| 16 | 560 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG160E561MHB5S |
| 16 | 820 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E821MH16S |
| 16 | 820 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E821MJB5S |
| 16 | 1,000 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E102MH16S |
| 16 | 1,000 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E102MH20S |
| 16 | 1,000 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E102MJB5S |
| 16 | 1,200 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E122MH20S |
| 16 | 1,500 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E152MH20S |
| 16 | 1,500 | 1016 | 8 | 7,700 | APSG160E152MJ16S |
| 16 | 1,800 | 1016 | 8 | 7,700 | APSG160E182MJ16S |
| 16 | 1,800 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E182MJ20S |
| 16 | 2,200 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E222MJ20S |
| 16 | 2,700 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E272MJ20S |
| 20 | 120 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG200E121MF05S |
| 20 | 180 | 6.38 | 18 | 3,460 | APSG200E181MF08S |
| 20 | 330 | 88 | 17 | 3,880 | APSG200E331MH08S |
| 20 | 390 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG200E391MHB5S |
| 20 | 680 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG200E681MJB5S |
| 25 | 56 | 6.35 | 30 | 2,600 | APSG250E560MF05S |
| 25 | 82 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E820MF08S |
| 25 | 100 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E101MF08S |
| 25 | 120 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E121MF08S |
| 25 | 150 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E151MF08S |
| 25 | 180 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E181MH08S |
| 25 | 180 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E181MHB5S |
| 25 | 220 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E221MH08S |
| 25 | 220 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E221MHB5S |
| 25 | 270 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E271MH08S |
| 25 | 270 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E271MHB5S |
| 25 | 330 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E331MHB5S |
| 25 | 330 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E331MJB5S |
| 25 | 390 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E391MHB5S |
| 25 | 390 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E391MJB5S |
| 25 | 470 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E471MJB5S |
| 25 | 560 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E561MJB5S |
| 25 | 680 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E681MJB5S |
| 35 | 68 | 811.5 | 18 | 4,380 | APSG350E680MHB5S |
| 35 | 120 | 1011.5 | 16 | 4,670 | APSG350E121MJB5S |
Dimensions [mm]
| Size code | D | d | F | D' | L' |
|---|---|---|---|---|---|
| HB5 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | L+1.5max. |
| H08 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | L+1.0max. | |
| F08 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | L+1.5max. |
| F05 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | L+1.5max. |
| H16 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | L+1.0max. | |
| H20 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | L+1.0max. | |
| JB5 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | L+1.5max. | |
| J16 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | L+1.5max. | |
| J20 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | L+1.5max. |
Surge Voltage Ratings
| Rated voltage (Vdc) | Surge voltage (Vdc) |
|---|---|
| 16 | 18 |
| 20 | 23 |
| 25 | 29 |
| 35 | 40 |
Frequency Multipliers for Rated Ripple Current
| FrequencyHz | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
2410121750_NCC-APSG160ELL102MH20S_C1578521.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible