Product Overview
The NPCAP-PXK Series capacitors are surface-mount conductive polymer aluminum solid capacitors designed for high-performance applications. They achieve super low ESR, impedance, and high heat resistance through the use of conductive polymer as an electrolyte. These capacitors are suitable for DC-DC converters, voltage regulators, and decoupling applications, commonly found in computer motherboards. They are RoHS Compliant and Halogen Free.
Product Attributes
- Series: NPCAP-PXK Series
- Electrolyte Material: Conductive Polymer
- Construction: Aluminum Solid Capacitor
- Mounting Type: Surface Mount
- Certifications: RoHS Compliant, Halogen Free
Technical Specifications
| Item | Characteristics |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage Range | 2.5 to 16Vdc |
| Capacitance Range | 100 to 560F |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Surge Voltage | Rated voltage 1.15V (at 105) |
| Leakage Current | Shall not exceed values shown in STANDARD RATINGS. (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | Satisfied when restored to 20 after rated voltage applied for 2,000 hours (F46: 1,000 hours) at 105. Capacitance change 20% of initial, DF (tan) 150% of initial, ESR 150% of initial, Leakage current initial specified value. |
| Bias Humidity | Satisfied when restored to 20 after subjected to DC rated voltage at 60, 90 to 95% RH for 1,000 hours (F46: 500 hours). Capacitance change 20% of initial, DF (tan) 150% of initial, ESR 150% of initial, Leakage current initial specified value. |
| Surge Voltage Test | Subjected to 1,000 cycles each consisting of charge with surge voltage at 105 for 30 seconds (R=1k) and discharge for 5 minutes 30 seconds. Capacitance change 20% of initial, DF (tan) 150% of initial, ESR 150% of initial, Leakage current initial specified value. |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105) |
DIMENSIONS [mm]
| Size Code | D 0.5 | L 0.3 (Note) | A 0.2 | W | B 0.2 | C 0.2 | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E61 | 5 | 5.8 | 5.3 | 0.5 to 0.8 | 5.3 | 5.9 | 1.4 |
| F46 | 6.3 | 4.5 (Note: L+0.1/-0.2 for F46) | 6.6 | 0.5 to 0.8 | 6.6 | 7.2 | 1.9 |
| F61 | 6.3 | 5.8 | 6.6 | 0.5 to 0.8 | 6.6 | 7.2 | 1.9 |
STANDARD RATINGS
| WV (Vdc) | Cap (F) | Size code | Leakage current (A max./after 2min.) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2.5 | 220 | F46 | 300 | 19 | 2,780 | APXK2R5ARA221MF46G |
| 2.5 | 330 | E61 | 412 | 16 | 3,500 | APXK2R5ARA331ME61G |
| 2.5 | 330 | F46 | 700 | 16 | 3,500 | APXK2R5ARA331MF46G |
| 2.5 | 560 | F61 | 700 | 16 | 3,500 | APXK2R5ARA561MF61G |
| 4 | 180 | F46 | 360 | 19 | 2,780 | APXK4R0ARA181MF46G |
| 4 | 220 | E61 | 440 | 17 | 3,390 | APXK4R0ARA221ME61G |
| 4 | 390 | F61 | 780 | 17 | 3,390 | APXK4R0ARA391MF61G |
| 6.3 | 150 | F46 | 472 | 19 | 2,780 | APXK6R3ARA151MF46G |
| 6.3 | 180 | E61 | 567 | 17 | 3,390 | APXK6R3ARA181ME61G |
| 6.3 | 220 | F46 | 700 | 18 | 3,200 | APXK6R3ARA221MF46G |
| 6.3 | 330 | F61 | 1,040 | 17 | 3,390 | APXK6R3ARA331MF61G |
| 16 | 100 | F61 | 320 | 24 | 2,490 | APXK160ARA101MF61G |
PART NUMBERING SYSTEM
Example: APXK2R5ARA221MF46G
| Position | Code | Description |
|---|---|---|
| 1-4 | APXK | Series Code (PXK) |
| 5 | 2R5, 4R0, 6R3, 160 | Voltage Code (e.g., 2.5V, 4.0V, 6.3V, 16V) |
| 6 | A | Taping Code |
| 7 | R | Supplement Code |
| 8-10 | 221, 331, 561 | Capacitance Code (e.g., 220F:221, 330F:331, 560F:561) |
| 11 | M | Capacitance Tolerance Code (20%) |
| 12 | F46, E61, F61 | Size Code |
| 13 | G | Terminal Code |
Refer to "Product code guide (conductive polymer type)" for further details on Downsized PXK, PXE, P36.
MARKING
Example: K89A 330 2.5V
Example: 2.5V330F 30
CAT. No. E1001N
2411041757_NCC-APXK160ARA101MF61G_C709488.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible