Product Overview
The HXASeries Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors are designed for high reliability and high voltage applications. Featuring a hybrid electrolyte, these surface mount capacitors offer extended endurance with a ripple current rating of 4,000 hours at 125. They are ideal for demanding environments such as automotive equipment and base station equipment. Compliant with RoHS2, Halogen Free, and AEC-Q200 standards, these capacitors provide stable performance in high-temperature conditions.
Product Attributes
- Series: HXASeries
- Type: Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors
- Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free, AEC-Q200 compliant
- Electrolyte: Hybrid electrolyte
- Termination: Surface Mount
Technical Specifications
| Item | Characteristics |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +125 |
| Rated Voltage Range | 80Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Leakage Current | I=0.01CV or 3A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.08 Max. (at 80Vdc, 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.5, Z(-55)/Z(+20)2.0 (at 100kHz) |
| Endurance | 4,000 hours at 125 (with rated ripple current applied) |
| Shelf Life | 1,000 hours at 125 (without voltage applied) |
DIMENSIONS [mm]
| Size Code | D0.5 | L0.5 | A0.2 | B0.2 | C0.2 | W | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| HA0 | 8 | 10.0 | 8.3 | 8.3 | 9.0 | 0.7 to 1.1 | 3.1 |
| JA0 | 10 | 10.0 | 10.3 | 10.3 | 11.0 | 0.7 to 1.1 | 4.5 |
STANDARD RATINGS
| WV (Vdc) | Cap (F) | Size code | ESR (mmax./20, 100kHz) | Rated ripple current (mArms/125, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|
| 80 | 22 | HA0 | 45 | 1,100 | HHXA800RA220MHA0G |
| 80 | 39 | JA0 | 35 | 1,200 | HHXA800RA390MJA0G |
| 80 | 47 | JA0 | 33 | 1,700 | HHXA800RA470MJA0G |
: Enter the appropriate terminal code.
RATED RIPPLE CURRENT MULTIPLIERS
| Frequency(Hz) | Capacitance(F) | 120 | 1k | 5k | 10k | 20k | 30k | 100k to 500k |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 0.07 | 0.30 | 0.50 | 0.60 | 0.70 | 0.75 | 1.00 | |
| 39 to 47 | 0.10 | 0.40 | 0.60 | 0.70 | 0.80 | 0.80 | 1.00 |
2412111135_NCC-HHXA250ARA221MHA0G_C2162304.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible