Product Overview
The NPCAP TM-PSG Series represents a line of Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors designed for high-performance applications. These capacitors feature super low ESR and high ripple current capability, making them ideal for demanding electronic circuits. With an extended endurance of 15,000 to 20,000 hours at 105 and a rated voltage range of 16 to 35Vdc, the PSG series offers reliability and longevity. They are also RoHS2 Compliant and Halogen Free, aligning with environmental standards.
Product Attributes
- Brand: NPCAP TM
- Series: PSG Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Construction: Radial Lead
- Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
Technical Specifications
| Category | Characteristic |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage | 16 to 35Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Surge Voltage | Rated voltage(V) 1.15 (at 105) |
| Leakage Current (Note I) | I = 0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20) 1.15; Z(-55)/Z(+20) 1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | 15,000 to 20,000 hours at 105 (Rated voltage applied) |
| Bias Humidity Test | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH (DC rated voltage applied) |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles (Charge 30 sec, Discharge 5 min 30 sec at 105) |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105) |
Standard Ratings
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL (mm) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 150 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG160E151MF05S |
| 16 | 270 | 6.38 | 10 | 5,080 | APSG160E271MF08J |
| 16 | 270 | 6.38 | 15 | 3,800 | APSG160E271MF08S |
| 16 | 270 | 86 | 22 | 3,300 | APSG160E271MH06S |
| 16 | 470 | 88 | 8 | 5,400 | APSG160E471MH08J |
| 16 | 470 | 88 | 16 | 4,000 | APSG160E471MH08S |
| 16 | 560 | 811.5 | 8 | 6,100 | APSG160E561MHB5J |
| 16 | 560 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG160E561MHB5S |
| 16 | 820 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E821MH16S |
| 16 | 820 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E821MJB5S |
| 16 | 1,000 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E102MH20S |
| 16 | 1,000 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E102MJB5S |
| 16 | 1,200 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E122MH20S |
| 16 | 1,500 | 1016 | 8 | 7,700 | APSG160E152MJ16S |
| 16 | 1,800 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E182MJ20S |
| 16 | 2,200 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E222MJ20S |
| 20 | 120 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG200E121MF05S |
| 20 | 180 | 6.38 | 18 | 3,460 | APSG200E181MF08S |
| 20 | 330 | 88 | 17 | 3,880 | APSG200E331MH08S |
| 20 | 390 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG200E391MHB5S |
| 20 | 680 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG200E681MJB5S |
| 25 | 56 | 6.35 | 30 | 2,600 | APSG250E560MF05S |
| 25 | 82 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E820MF08S |
| 25 | 180 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E181MH08S |
| 25 | 180 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E181MHB5S |
| 25 | 220 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E221MHB5S |
| 25 | 330 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E331MJB5S |
| 25 | 390 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E391MJB5S |
| 25 | 560 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E561MJB5S |
| 35 | 68 | 811.5 | 18 | 4,380 | APSG350E680MHB5S |
| 35 | 120 | 1011.5 | 16 | 4,670 | APSG350E121MJB5S |
Dimensions [mm]
| Size code | D | d | F | D' | L' |
|---|---|---|---|---|---|
| F05,F08,H06,H08 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | 3.5 |
| HB5,H16,H20,JB5,J16,J20 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | - | - |
| Note1 (16V270F) | - | - | - | - | L+1.2 max. |
Frequency Multipliers
| Frequency (Hz) | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
Part Numbering System
Example: APSG160E151MF05S
| Position | Code | Description |
|---|---|---|
| 1-4 | A P S G | Series code |
| 5 | E | Category |
| 6-8 | 160 | Voltage code (ex. 16V:160) |
| 9 | Supplement code (Note2) | |
| 10 | M | Capacitance tolerance code |
| 11-13 | 151 | Capacitance code (ex. 150F:151) |
| 14-15 | MF05 | Size code |
| 16 | S | Lead formingTaping code |
| 17 | - | Terminal code |
Note 2: PSG series, 16V270F, 16V470F, 16V560F have supplement code J.
2410121747_NCC-APSG250ELL331MJB5S_C133439.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible