Product Overview
The NPCAP TM-PSG Series Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors offer super low ESR and high ripple current capability, making them ideal for demanding applications. These capacitors are designed for endurance, with ratings of 15,000 to 20,000 hours at 105. They are available in rated voltages from 16 to 35Vdc and comply with RoHS2 and Halogen Free standards. Key features include excellent low-temperature characteristics and high reliability under various stress conditions, including surge voltage and bias humidity tests.
Product Attributes
- Brand: NPCAP TM
- Series: PSG Series
- Type: Conductive Polymer Aluminum Solid Capacitors
- Compliance: RoHS2 Compliant, Halogen Free
- Origin: Not specified
- Color: Not specified
Technical Specifications
| Item | Characteristics |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 to +105 |
| Rated Voltage | 16 to 35Vdc |
| Capacitance Tolerance | 20% (M) (at 20, 120Hz) |
| Leakage Current | I=0.2CV or 500A, whichever is greater (at 20 after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 max. (at 20, 120Hz) |
| Low Temperature Characteristics (Max. Impedance Ratio) | Z(-25)/Z(+20)1.15, Z(-55)/Z(+20)1.25 (at 100kHz) |
| Endurance | 15,000 to 20,000 hours at 105 (Rated voltage applied) |
| Bias Humidity Test | 1,000 hours at 60, 90 to 95% RH (DC rated voltage applied) |
| Surge Voltage Test | 1,000 cycles at 105 (Charge 30s, Discharge 5m30s) |
| Failure Rate | 0.5% per 1,000 hours maximum (60% confidence level at 105) |
Standard Ratings
| WV (Vdc) | Cap (F) | Case size DL (mm) | ESR (m max./20, 100k to 300kHz) | Rated ripple current (mArms/105, 100kHz) | Part No. |
|---|---|---|---|---|---|
| 16 | 150 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG160E151MF05S |
| 16 | 270 | 6.38 | 10 | 5,080 | APSG160E271MF08J |
| 16 | 270 | 6.38 | 15 | 3,800 | APSG160E271MF08S |
| 16 | 470 | 88 | 8 | 5,400 | APSG160E471MH08J |
| 16 | 470 | 88 | 16 | 4,000 | APSG160E471MH08S |
| 16 | 560 | 811.5 | 8 | 6,100 | APSG160E561MHB5J |
| 16 | 560 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG160E561MHB5S |
| 16 | 820 | 816 | 8 | 7,000 | APSG160E821MH16S |
| 16 | 820 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E821MJB5S |
| 16 | 1,000 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E102MH20S |
| 16 | 1,000 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG160E102MJB5S |
| 16 | 1,200 | 820 | 8 | 7,500 | APSG160E122MH20S |
| 16 | 1,500 | 1016 | 8 | 7,700 | APSG160E152MJ16S |
| 16 | 1,800 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E182MJ20S |
| 16 | 2,200 | 1020 | 8 | 8,100 | APSG160E222MJ20S |
| 20 | 120 | 6.35 | 20 | 3,200 | APSG200E121MF05S |
| 20 | 180 | 6.38 | 18 | 3,460 | APSG200E181MF08S |
| 20 | 330 | 88 | 17 | 3,880 | APSG200E331MH08S |
| 20 | 390 | 811.5 | 14 | 4,970 | APSG200E391MHB5S |
| 20 | 680 | 1011.5 | 12 | 5,400 | APSG200E681MJB5S |
| 25 | 56 | 6.35 | 30 | 2,600 | APSG250E560MF05S |
| 25 | 82 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E820MF08S |
| 25 | 100 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E101MF08S |
| 25 | 120 | 6.38 | 28 | 2,780 | APSG250E121MF08S |
| 25 | 180 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E181MH08S |
| 25 | 180 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E181MHB5S |
| 25 | 220 | 88 | 18 | 3,770 | APSG250E221MH08S |
| 25 | 220 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E221MHB5S |
| 25 | 270 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E271MHB5S |
| 25 | 330 | 811.5 | 16 | 4,650 | APSG250E331MHB5S |
| 25 | 330 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E331MJB5S |
| 25 | 390 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E391MJB5S |
| 25 | 470 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E471MJB5S |
| 25 | 560 | 1011.5 | 14 | 5,000 | APSG250E561MJB5S |
| 35 | 68 | 811.5 | 18 | 4,380 | APSG350E680MHB5S |
| 35 | 120 | 1011.5 | 16 | 4,670 | APSG350E121MJB5S |
Dimensions [mm]
| Size code | D | d | F | D' | L' |
|---|---|---|---|---|---|
| F05 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | 3.5 |
| F08 | 6.3 | 0.45 | 2.5 | 8.0 | 8.0 |
| H08 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | 10.0 | 8.0 |
| HB5 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | 10.0 | 11.5 |
| H16 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | 10.0 | 16.0 |
| H20 | 8.0 | 0.6 | 3.5 | 10.0 | 20.0 |
| JB5 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | 12.0 | 11.5 |
| J16 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | 12.0 | 16.0 |
| J20 | 10.0 | 0.6 | 5.0 | 12.0 | 20.0 |
Part Numbering System
Series Code: A P S G
Category: E
Voltage Code: (e.g., 16V:160, 20V:200)
Capacitance Code: (e.g., 150F:151, 1,000F:102)
Capacitance Tolerance Code: M (20%)
Size Code: (e.g., F05, H08, JB5)
Lead formingTaping Code: (To be specified)
Terminal Code: (e.g., E, J)
Supplement Code: (Note2)
Example Part Number Structure: APSG[Voltage Code]E[Capacitance Code][Capacitance Tolerance Code][Size Code][Lead formingTaping Code][Terminal Code]
Rated Ripple Current Multipliers
| Frequency (Hz) | Radial lead type |
|---|---|
| 120 | 0.10 |
| 1k | 0.35 |
| 10k | 0.60 |
| 50k | 0.80 |
| 100k to 500k | 1.00 |
2410121750_NCC-APSG160ELL821MH16S_C705525.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible