Product Overview
The PCF series ceramic resistors are designed for anti-pulse surge applications, featuring KOA's original bulk ceramic resistor technology. These resistors offer excellent in-pulse and inrush current characteristics, along with higher reliability against disconnection compared to wirewound and film resistors. They are non-inductive and equipped with a flame retardant coating (equivalent to UL94V0). Products meet EU RoHS requirements and are AEC-Q200 tested, making them suitable for demanding environmental applications.
Product Attributes
- Brand: KOA
- Material: Ceramic
- Coating: Flame retardant (Equivalent of UL94V0)
- Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
- Features: KOA original bulk ceramic resistors, Non-inductive, Higher reliability against disconnection
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Series | PCF Ceramic Resistors |
| Power Rating @ 70C | PCF1/2: 0.5W, PCF1: 1.0W, PCF2: 2.0W |
| Operating Temperature Range | -40C to +200C |
| Rated Ambient Temperature | +70C |
| Resistance Range () | PCF1/2: 4.7 - 100K, PCF1: 3.3 - 330K, PCF2: 4.7 - 100K (E-6); 3.3 - 390K (E-12) |
| Tolerance | K: 10%, M: 20% |
| T.C.R. (x10-6/K) | -500 ~ -1300: 3.3R<10 -600 ~ -1500: 10R<100 -700 ~ -1800: 100R<1k -900 ~ -1900: 1kR<100k -900 ~ -2000: 100kR<200k -900 ~ -2200: 200kR390k |
| Voltage Coefficient (Apply for over 1k) | 0~-0.2%/V |
| Maximum Working Voltage | PCF1/2: 200V, PCF1: 300V, PCF2: 400V |
| Dielectric Withstanding Voltage | PCF1/2: 500V, PCF1: 700V, PCF2: 1000V |
| Maximum Overload Voltage | PCF1/2: 400V, PCF1: 600V, PCF2: 800V |
| Pulse Voltage (10,000 cycles) | PCF1/2: 10kV (4.7R<10k), 14kV (3.3R<30k), 20kV (3.3R<10k) PCF1: 10kV (10kR<33k), 14kV (30kR<390k), 20kV (10kR<390k) PCF2: 4kV (10kR<100k), 7kV (30kR<390k), 11kV (10kR<390k) |
| Dimensions (mm) | PCF1/2: L: 30.03.0, C: 5.51.0, D: 3.50.5, d: 0.8 PCF1: L: 38.03.0, C: 7.01.0, D: 3.50.5, d: 0.8 PCF2: L: 38.03.0, C: 9.01.0, D: 3.50.5, d: 0.8 (Note: Lead length 'l' varies with taping type) |
| Taping Types | T52, T631 (Axial) |
| Termination Material | SnCu |
| Packaging | Reel |
| Performance Requirements (R (% + 0.05)) | Resistance T.C.R: Within regulated to tolerance Resistance to pulse: 5% (PCF1/2), 10% (PCF1), 5% (PCF2) Resistance to soldering heat: 2% Rapid change of temperature: 2% Moisture resistance: 5% Load life: 5% |
2411220016_KOA-PCF2CT631R683K_C20097629.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible