Product Overview
The PCF series ceramic resistors are designed for anti-pulse surge applications, featuring KOA's original bulk ceramic resistor technology. These non-inductive resistors offer excellent in-pulse and inrush current characteristics, with a flame retardant coating equivalent to UL94V0. They provide higher reliability against disconnection compared to wirewound and film resistors and are AEC-Q200 tested. Products meet EU RoHS requirements.
Product Attributes
- Brand: KOA
- Material: Bulk Ceramic Resistors
- Coating: Flame Retardant (Equivalent of UL94V0)
- Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
- Construction: Non-inductive
Technical Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Series | PCF |
| Power Rating @ 70C | PCF1/2: 0.5W, PCF1: 1.0W, PCF2: 2.0W |
| Resistance Range () | PCF1/2: 4.7 - 100K, PCF1: 3.3 - 330K, PCF2: 4.7 - 100K |
| Tolerance | K: 10%, M: 20% |
| T.C.R. (x10-6/K) | -500 ~ -1300: 3.3R<10 -600 ~ -1500: 10R<100 -700 ~ -1800: 100R<1k -900 ~ -1900: 1kR<100k -900 ~ -2000: 100kR<200k -900 ~ -2200: 200kR390k |
| Operating Temp. Range | -40C to +200C |
| Rated Ambient Temp. | +70C |
| Dielectric Withstanding Voltage | PCF1/2: 200V, PCF1: 300V, PCF2: 400V |
| Maximum Working Voltage | PCF1/2: 500V, PCF1: 700V, PCF2: 4.7 - 100K |
| Maximum Overload Voltage | PCF1/2: 400V, PCF1: 600V, PCF2: 800V |
| Pulse Voltage (10,000 cycles) | PCF1/2: 10kV (3.3R<10k), 14kV (30kR<390k), 20kV (3.3R<10k) PCF1: 10kV (10kR<33k), 14kV (30kR<390k), 20kV (10kR<390k) PCF2: 10kV (33kR<100k), 7kV (30kR<390k), 11kV (10kR<390k) |
| Performance Requirements ( R (% + 0.05)) | PCF1/2: 5 (Resistance T.C.R., Resistance to soldering heat, Rapid change of temp., Resistance to Solvent, Load life), 10 (Moisture resistance), 25 (Resistance to pulse) PCF1: 5 (Resistance T.C.R., Resistance to soldering heat, Rapid change of temp., Resistance to Solvent, Load life), 10 (Moisture resistance), 5 (Resistance to pulse) PCF2: 5 (Resistance T.C.R., Resistance to soldering heat, Rapid change of temp., Resistance to Solvent, Load life), 10 (Moisture resistance), 5 (Resistance to pulse) |
| Dimensions (mm) | PCF1/2: L=30.03.0, C=5.51.0, D=0.8, d=0.7, =11.1 PCF1: L=38.03.0, C=7.01.0, D=0.8, d=0.7, =19.0 PCF2: L=38.03.0, C=7.01.0, D=0.8, d=0.7, =22.5 |
| Lead Wire Diameter (nom.) | PCF1/2: 0.031 (0.8) PCF1: 0.031 (0.8) PCF2: 0.031 (0.8) |
| Ordering Information Format | PCF [Type] [Power Rating] [Nominal Resistance] [Tolerance] [Packaging] [Taping] |
| Nominal Resistance Encoding | 2 significant figures + 1 multiplier |
| Packaging Options | R: Reel |
| Taping Options | T52, T631 |
2411220016_KOA-PCF2CT631R561K_C20097622.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible