Product Overview
KEMET's Radial Solid Polymer Aluminum Capacitors offer extended lifespan and enhanced stability across a broad temperature spectrum. Featuring a highly conductive solid polymer electrolyte, these capacitors mitigate the risk of drying out and, owing to their low ESR, can handle elevated ripple currents during standard operation. This series is well-suited for industrial and commercial applications.
Product Attributes
- Brand: KEMET
- Origin: USA
- Certifications: RoHS compliant, Halogen-free
Technical Specifications
| Series | Capacitance Range | Rated Voltage (VDC) | Operating Temperature | Capacitance Tolerance | Life Test | ESR (m) | Leakage Current |
| A759 | 2.2 2,200 F | 6.3 250 | 55C to +125C | 20% at 120 Hz/20C | 125C/2,000 hours | See Ordering Options Table / Last 3 digits of Part Number | I 0.15 CV or 120 A, whichever is greater |
| Size Code | D (mm) | L (mm) | d (mm) | P (mm) | Sleeve Safety Vent | SPQ (Bag/Box) |
| BQ | 5 0.5 | 11 1.0 | 0.5 0.05 | 2 0.5 | No | 1,000 (Bag) / 2,000 (Box) |
| EA | 6.3 0.5 | 5 1.0 | 0.45 0.05 | 2.5 0.5 | No | 1,000 (Bag) / 1,500 (Box) |
| EK | 6.3 0.5 | 8 1.0 | 0.5 0.05 | 2.5 0.5 | No | 1,000 (Bag) / 1,500 (Box) |
| EQ | 6.3 0.5 | 11 1.0 | 0.5 0.05 | 2.5 0.5 | No | 1,000 (Bag) / 1,500 (Box) |
| KC | 8 0.5 | 6 1.0 | 0.45 0.05 | 3.5 0.5 | No | 500 (Bag) / 1,000 (Box) |
| KK | 8 0.5 | 8 1.0 | 0.6 0.05 | 3.5 0.5 | No | 500 (Bag) / 1,000 (Box) |
| KR | 8 0.5 | 11.5 1.5 | 0.6 0.05 | 3.5 0.5 | No | 500 (Bag) / 1,000 (Box) |
| KS | 8 0.5 | 12 1.0 | 0.6 0.05 | 3.5 0.5 | Yes | 500 (Bag) / 1,000 (Box) |
| MS | 10 0.5 | 12 1.0 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | Yes | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| MU | 10 0.5 | 12.5 1.5 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | Yes | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| MW | 10 0.5 | 16 2.0 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | Yes | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| MX | 10 0.5 | 18 2.0 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | PET | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| MY | 10 0.5 | 20 2.0 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | PET | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| PY | 13 0.5 | 20 2.0 | 0.6 0.05 | 5 0.5 | PET | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| SZ | 18 0.5 | 31 2.0 | 0.8 0.05 | 7.5 0.5 | PET | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| TC | 22 0.5 | 45 2.0 | 0.8 0.05 | 10 0.5 | PET | 250 (Bag) / 600 (Box) |
| Item | Performance Characteristics |
| Capacitance Range | 2.2 2,200 F |
| Rated Voltage | 6.3 250 VDC |
| Operating Temperature | 55C to +125C |
| Capacitance Tolerance | 20% at 120 Hz/20C |
| Life Test | 2,000 hours (125C) |
| Leakage Current | I 0.15 CV or 120 A, whichever is greater |
| Dissipation Factor (tan ) | 0.12 maximum at 120 Hz/20C (for 35 250 VDC) |
| Compensation Factor of Ripple Current (RC) vs. Frequency | 120 Hz f < 1 kHz: 0.05; 1 kHz f < 10 kHz: 0.30; 10 kHz f < 100 kHz: 0.70; 100 kHz f < 500 kHz: 1.00 |
| Load Life Test Performance | Capacitance Change: 20%; Dissipation Factor: 150% of specified; ESR: 150% of specified; Leakage Current: Does not exceed specified |
| Shelf Life | 12 months (Solderability) |
| Storage Conditions | +5 to +35C, < 75% RH |
2410121836_KEMET-A759KR227M1VAAE024_C1020066.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible