Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3386 series, offers reliable performance, compact size, and high precision. Designed for multi-turn adjustment, these potentiometers provide precision tuning capabilities. They are suitable for applications requiring accurate resistance adjustments.
Product Attributes
- Material: Glass glaze
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Series | 3386P, 3386J, 3386X, 3386S |
| Rated Power | 0.5 W @ 70 (Max Operating Voltage 250V) |
| Adjustment Type | Multi-turn adjustment |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3% R |
| Dielectric Withstanding Voltage (DC) | R 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage, 40-60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Actuator Travel for Adjustment | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling (R) | 2%R + 0.1 after 5 cycles (-55, 30min; +100, 30min) |
| Shock (R) | 5%R after 4000 cycles at 390m/s |
| Vibration (R, (Uab/Uac)) | R 5%R, (Uab/Uac) 3% after 6h at 10-500Hz, 0.75mm |
| Electrical Endurance at 70C (R) | R (5%R + 0.1) after 48, 500, 1000h |
| Mechanical Endurance (R) | R 10%R after 200 cycles |
| Total Mechanical Travel | 280 10 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Packaging | 50 pcs/tube |
Product Naming Rules
| Part | Description | Example |
|---|---|---|
| Series | 3386 | 3386 |
| Specification | J, P, X, S | J |
| Standard or Customized Product Mark | 1 = Standard Product | 1 |
| Resistance Code | See Nominal Resistance Code Table | 103 (10k) |
| Feature Code | Blank = Lead-free (RoHS compliant) LF = High-end (RoHS compliant) | Blank |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
2511181950_JIERR-3386P-1-105_C52754359.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible