Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3386 series, offers reliable performance with a compact size and high precision. Designed for multi-turn adjustment, these potentiometers are ideal for applications requiring precise tuning. Key features include a rated power of 0.5W and a wide nominal resistance range from 10 to 5M.
Product Attributes
- Material: Glass glaze (implied by "")
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
- Series: 3386 (including 3386P, 3386J, 3386X, 3386S)
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5W @ 70; 0W @ 100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance (R12, R23) | 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3%R |
| Dielectric Withstanding Voltage (DC) | R 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage, 40-60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55 (30min), +100 (30min), 5 cycles; R 2%R + 0.1, (Uab/Uac) 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac) 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R (5%R+0.1); Rab: R (5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 10%R |
| Total Mechanical Travel | 280 10 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Packaging | 50 pcs/tube |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Resistance Code |
|---|---|
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
| Component | Description |
|---|---|
| Series | 3386 |
| Specification | J, P, X, S (Series variants) |
| Standard or Customized Product MARK | 1 = standard product |
| Resistance Code | See Nominal Resistance Code Table |
| Feature Code | Blank: Lead-free product (RoHS compliant) LF: High-end product (RoHS compliant) |
2511181950_JIERR-3386P-1-501_C52754364.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible