Product Overview
The 3362 series Glass Glazed Pre-adjusted Potentiometer offers reliable performance in a compact size with high precision. Designed for single-turn adjustment, these potentiometers are ideal for applications requiring precision tuning. They are suitable for a wide operating temperature range and feature robust electrical and environmental characteristics.
Product Attributes
- Material: Glass Glazed
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
- Adjustment: Single Turn
- Series: 3362 (including 3362P, 3362X, 3362S variants)
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
| General Features | |
| Rated Power | 0.5 W |
| Adjustment Type | Single Turn |
| Tuning Capability | Precision Tuning |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance (R12, R23) | 1% R or 1 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV3%R |
| Insulation Resistance | R1G (at 100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Environmental & Physical Characteristics | |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W @ 70; 0W @ 100 |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 150 ppm / |
| Temperature Cycling | 5 cycles (-55, 30min; +100, 30min); R5%R, (Uab/Uac5% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles; R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(3%R+0.1); Rab: R(3%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Starting Torque | 18 mN.m |
| Total Mechanical Travel | 25010 |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Product Naming Rules | |
| Format | Series + Specification + Standard/Customized Marker + Resistance Code + Feature Code |
| Series Examples | 3362P, 3362X, 3362S |
| Standard/Customized Marker | 1 = standard product |
| Feature Code Examples | Blank: Lead-free (RoHS compliant); LF: High-end (RoHS compliant) |
| Nominal Resistance Code Table | |
| Resistance () | Code |
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
2511181950_JIERR-3362X-1-500LF_C52754390.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible