Product Overview
The Glass Pre-adjusted Potentiometer, specifically the 3362 series, offers reliable performance, compact size, and high precision tuning. Designed for single-turn adjustment, these potentiometers are ideal for applications requiring precise control. They are available in various series including 3362P, 3362X, 3362S, and the general 3362 series.
Product Attributes
- Material: Glass glaze (implied by '')
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
- Adjustment: Single turn
- Tuning: Precision tuning
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| General & Features | |
| Rated Power | 0.5 W |
| Adjustment Type | Single turn |
| Tuning Capability | Precision tuning |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3%R |
| Insulation Resistance | R 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Environmental & Physical Characteristics | |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R 2%R + 0.1, (Uab/Uac 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R (5%R+0.1); Rab: R (5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 10%R |
| Total Mechanical Travel | 250 10 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Nominal Resistance Code Table | |
| Resistance () | Code |
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
| Product Naming Rules | |
| Format | Series Specification Standard or Customized Product Mark Resistance Code Feature Code |
| Series Examples | 3362 P, 3362 X, 3362 S |
| Standard or Customized Product Mark | 1 = standard product |
| Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
2511181950_JIERR-3362S-1-101_C52754335.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible