Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3386-LF series, offers reliable performance in a compact size with high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are ideal for applications requiring accurate resistance control.
Product Attributes
- Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3386-LF, 3386P, 3386J, 3386X, 3386S
- Material: Glass glaze
- Features: Reliable performance, Compact size, High precision, Multi-turn adjustment, Precision tuning
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5 W |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV3%R |
| Dielectric Withstanding Voltage | R1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage at 40~60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Total Mechanical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 150 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R2%R+0.1, (Uab/Uac2% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(3%R+0.1); Rab: R(3%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles, R10%R |
| Total Mechanical Travel | 28010 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
| Component | Description |
|---|---|
| Series | 3386 |
| Specification | J, P, X, S |
| Standard or Customized Product Mark | 1 = standard product |
| Resistance Code | e.g., 102 for 1k |
| Feature Code | Blank: Lead-free product (RoHS compliant); LF: High-end product (RoHS compliant) |
2511181950_JIERR-3386P-1-201LF_C52754397.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible