Product Overview
The 3006P Glass Pre-Adjusted Potentiometer offers reliable performance, a compact size, and high precision for various applications. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, this potentiometer features a rated power of 0.75 W and is suitable for applications requiring accurate resistance control.
Product Attributes
- Material: Glass glaze (implied by "Glass Pre-Adjusted Potentiometer")
- Adjustment Type: Multi-turn, Precision tuning
- Product Series: 3006P
- Standard Packaging: 25 pcs/tube
Technical Specifications
| Electrical Characteristics | |
|---|---|
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage at 40~60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Environmental Characteristics | |
|---|---|
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.75W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +125, 30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Total Mechanical Travel | 222 turns |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Nominal Resistance Code Table | |
|---|---|
| Resistance () | Code |
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| Product Naming Rules | ||
|---|---|---|
| Series | Specification | Product Naming Rules |
| 3006 P | 1=standard product | Resistance Code |
| Blank: Lead-free product compliant with RoHS | Feature Code | |
| LF: High-end product compliant with RoHS | ||
2511181950_JIERR-3006P-1-201_C52754404.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible