<
>
Specifications
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±250ppm/℃
Power(Watts):
500mW
Number of Turns:
1
Resistance:
1MΩ
Mfr. Part #:
3362S-1-105
Package:
Through Hole-3P,7x6.8mm
Key Attributes
Model Number:
3362S-1-105
Product Description
Product Overview
The Glass Pre-adjusted Potentiometer is designed for reliable performance, compact size, and high precision. It features single-turn adjustment and precision tuning capabilities. Ideal for applications requiring accurate resistance adjustments.
Product Attributes
- Material: Glass glaze (implied by "" / "GLASS")
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
- Adjustment: Single turn
- Tuning: Precision tuning
- Packaging: 50 pcs/tube (Standard Packaging)
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Series | 3362 series (3362P, 3362X, 3362S) |
| Rated Power | 0.5 W @ 70 (Max Operating Voltage 250V) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3%R |
| Insulation Resistance | R 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage with frequency of 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55 (30min), +100 (30min), 5 cycles; R 2%R + 0.1, (Uab/Uac 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac: R (5%R + 0.1); Rab: R (5%R + 0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 10%R |
| Total Mechanical Travel | 250 10 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Nominal Resistance Code Table (Examples) | 10 (10), 100 (101), 200 (201), 500 (501), 1000 (102), 5M (505) |
| Product Naming Rule - Series | 3362 |
| Product Naming Rule - Specification | P, X, S |
| Product Naming Rule - Standard/Customized | 1 = standard product |
| Product Naming Rule - Resistance Code | e.g., 102 = 1K, 203 = 20K |
| Product Naming Rule - Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
2511181950_JIERR-3362S-1-105_C52754337.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible