Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer is designed for reliable performance, compact size, and high precision. It features multi-turn adjustment for precise tuning and is suitable for applications requiring accurate resistance control. Available in the 3266 series, this potentiometer offers robust electrical and environmental characteristics for demanding industrial use.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3266
- Material: Glass glaze
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Series | 3266P, 3266W, 3266X, 3266Y |
| Rated Power | 0.5 W @ 70C (0W @ 100C) |
| Adjustment Type | Multi-turn adjustment |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance (R12, R23) | 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | 1G (500Vac) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +125, 30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h; R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Total Mechanical Travel | 122 |
| Starting Torque | 21 mN.m |
| Product Naming Rules | Series (3266) + Specification (P, W, X, Y) + Standard/Customized (1) + Resistance Code + Feature Code (Blank/LF) |
| Nominal Resistance Code Table | 10(10), 20(20), 50(50), 100(101), 200(201), 500(501), 1k(102), 2k(202), 5k(502), 10k(103), 20k(203), 50k(503), 100k(104), 200k(204), 500k(504), 1M(105), 2M(205), 5M(505) |
2511181116_JIERR-3266X-1-100_C52754271.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible