Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer (3296-LF series) offers reliable performance, compact size, and high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are suitable for applications requiring accurate resistance control. Key features include a rated power of 0.5W and a wide nominal resistance range from 10 to 5M.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3296-LF
- Material: Glass glaze (implied by name)
- Adjustment Type: Multi-turn
- Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Series: 3296-LF | |
| Rated power | 0.5 W |
| Features | Multi turn adjustment, Precision tuning |
| Product Series Dimension Drawing | |
| Models: 3296X series, 3296Y series, 3296, 3296W series, 3296Z series, 3296P series | |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R121% R or 1 (whichever is greater); R231% R or 1 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV3%R or 5 |
| Insulation resistance | R1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage of 40~60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Environmental Characteristics | |
| Physical Characteristics | |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55~ + 100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 150 ppm / |
| Temperature Cycling | -55,30min,+100,30min, 5 cycles; R5%R, (Uab/Uac5% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(3%R+0.1); Rab: R(3%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Nominal Resistance Code Table | |
| Resistance() | Code |
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
| Product Naming Rules | |
| Format | Series Specification Standard or Customized Product MARK Resistance Code Feature Code |
| Example | 3296 P 1=standard product 102 Blank:Lead-free product compliant with RoHS W 202 X 103 Y 203 Z 502 |
| Specification Codes | P, W, X, Y, Z |
| Standard or Customized Product MARK | 1=standard product |
| Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
2511200917_JIERR-3296X-1-204LF_C52754415.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible