Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3266 series, offers reliable performance in a compact size with high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are rated at 0.5 Watts. They are suitable for applications requiring accurate resistance adjustments.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3266
- Available Series: 3266P, 3266W, 3266X, 3266Y
- Material: Glass glaze (implied by name)
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Product Naming Convention: Series + Specification + Standard/Customized Marker + Resistance Code + Feature Code
- Feature Code (Blank): Lead-free product compliant with RoHS
- Feature Code (LF): High-end product compliant with RoHS
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5 W @ 70; 0 W @ 100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | 1G (500Vac) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40-60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55 (30min), +125 (30min), 5 cycles; R (2%R + 0.1), (Uab/Uac) 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac) 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h; Rac: R (5%R + 0.1); Rab: R (5%R + 0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 3%R |
| Total Mechanical Travel | 12 2 |
| Starting Torque | 21 mN.m |
| Mechanical Endurance Torque | 35 mN.m |
| Mechanical Endurance Contact Resistance | 5 or 3%R (whichever is greater) |
| Resistance () | Resistance Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
2511181116_JIERR-3266X-1-501_C52754329.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible