Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3362 series, offers reliable performance, compact size, and high precision. It features single-turn adjustment for precision tuning and a rated power of 0.5W. This potentiometer is suitable for applications requiring accurate resistance adjustments.
Product Attributes
- Material: Glass glaze
- Type: Pre-adjusted Potentiometer
- Adjustment: Single turn
- Tuning: Precision
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Series | 3362 series (3362P, 3362X, 3362S) |
| Rated Power | 0.5 W @ 70 (0W @ 100) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3%R |
| Insulation Resistance | R 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R 2%R + 0.1, (Uab/Uac 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R (5%R+0.1); Rab: R (5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 10%R |
| Total Mechanical Travel | 250 10 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Standard Packaging | 50 pcs/tube |
(Nominal Resistance Code Table)
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
(Product Naming Rules)
| Part | Description | Example |
|---|---|---|
| Series | Product Series | 3362 |
| Specification | Model Specification | P, X, S |
| Standard or Customized Product Mark | 1 = Standard Product | 1 |
| Resistance Code | Resistance Value Code | 102 (1K) |
| Feature Code | Blank: Lead-free product (RoHS compliant) LF: High-end product (RoHS compliant) | Blank or LF |
2511181950_JIERR-3362P-1-500_C52754333.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible