Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3266 series, offers reliable performance with a compact size and high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are suitable for applications requiring accurate resistance control. Key features include a rated power of 0.5W and a wide operating temperature range.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3266
- Material: Glass glaze (implied by name)
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5W@70; 0W@100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | 1G (500Vac) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage with frequency of 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | 70% of total mechanical travel |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55,30min,+125,30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Starting Torque | 21 mN.m |
| Total Mechanical Travel | 122 |
| Product Naming Rules - Series | 3266 |
| Product Naming Rules - Specification | P, W, X, Y |
| Product Naming Rules - Standard or Customized Product MARK | 1 = Standard Product |
| Product Naming Rules - Resistance Code | 100 (10), 200 (20), 500 (50), 101 (100), 201 (200), 501 (500), 102 (1k), 202 (2k), 502 (5k), 103 (10k), 203 (20k), 503 (50k), 104 (100k), 204 (200k), 504 (500k), 105 (1M), 205 (2M), 505 (5M) |
| Product Naming Rules - Feature Code | Blank: Lead-free product (RoHS compliant); LF: High-end product (RoHS compliant) |
2511181116_JIERR-3266X-1-201_C52754324.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible