Product Overview
The 3006P Glass Pre-Adjusted Potentiometer offers reliable performance, compact size, and high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, this series is suitable for applications requiring accurate resistance control. Key features include a rated power of 0.75 W and a wide resistance range from 10 to 5M.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3006P
- Material: Glass-glazed (implied by name)
- Standard Packaging: 25 pcs/tube
- RoHS Compliance: Lead-free options available (Blank marking)
- High-end RoHS Compliance: Available (LF marking)
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.75W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55~ + 100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55,30min,+125,30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 cycles, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| 70 Electrical Endurance | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Total Mechanical Travel | 222 turns |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage at 40~60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
| Part | Description |
|---|---|
| Series | 3006P |
| Specification | 1=standard product |
| Resistance Code | e.g., 102 for 1000 |
| Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
2511181950_JIERR-3006P-1-200_C52754403.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible