Product Overview
The Glass Glazed Pre-Adjusted Potentiometer is designed for reliable performance, compact size, and high precision. It features multi-turn adjustment for precise tuning and is suitable for applications requiring accurate resistance control. The series includes various models such as 3266P, 3266W, 3266X, and 3266Y.
Product Attributes
- Product Type: Glass Glazed Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3266
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
- Material: Glass Glazed
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | R1G (500Vac) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage with frequency of 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | 70% of total mechanical travel |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55~ + 100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +125, 30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Total Mechanical Travel | 122 |
| Starting Torque | 21 mN.m |
| Product Naming Rules - Series | 3266 |
| Product Naming Rules - Specification | P, W, X, Y |
| Product Naming Rules - Standard or Customized Product Mark | 1=Standard Product |
| Product Naming Rules - Resistance Code | e.g., 102 for 1k, 103 for 10k, 505 for 5M |
| Product Naming Rules - Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
| Nominal Resistance Code Table - Resistance () | Code |
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
2511181116_JIERR-3266W-1-100_C52754406.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible