Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3266 series, offers reliable performance, compact size, and high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are rated at 0.5 Watts. They are suitable for applications requiring accurate resistance adjustments.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3266
- Product Models: 3266P, 3266W, 3266X, 3266Y
- Material: Glass glaze (implied by product name)
- Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 3 |
| Insulation Resistance | R1G (500Vac) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55~ + 100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +125, 30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h: Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Total Mechanical Travel | 122 |
| Starting Torque | 21 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Standard Packaging | 50 pcs/tube |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance() | Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
Product Naming Rules
| Component | Description |
|---|---|
| Series | 3266 |
| Specification | P, W, X, Y |
| Standard or Customized Product Mark | 1 = Standard Product |
| Resistance Code | e.g., 102 for 1k |
| Feature Code | Blank: Lead-free product (compliant with RoHS); LF: High-end product (compliant with RoHS) |
2511181116_JIERR-3266X-1-204_C52754326.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible