<
>
Specifications
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±250ppm/℃
Power(Watts):
500mW
Number of Turns:
1
Resistance:
10kΩ
Mfr. Part #:
3362X-1-103
Package:
Through Hole-3P,7x6.8mm
Key Attributes
Model Number:
3362X-1-103
Product Description
Product Overview
The Glass Pre-adjusted Potentiometer (3362 series) offers reliable performance, compact size, and high precision. It features single-turn adjustment and is suitable for applications requiring precise tuning. Available in 3362P, 3362X, 3362S series.
Product Attributes
- Material: Glass glaze
- Adjustment Type: Single turn
- Certifications: RoHS compliant (Lead-free and High-end options available)
Technical Specifications
| Series | Nominal Resistance Range | Resistance Tolerance | Rated Power | Operating Temperature Range | Total Mechanical Travel | Standard Packaging |
| 3362P, 3362X, 3362S | 10-5M | 10% | 0.5W@70 | -55~ + 100 | 25010 | 50 pcs/tube |
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV3%R |
| Insulation Resistance | R1G100Vdc |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa315Vac; 101.3KPa500V |
| Effective Electrical Travel | 70% of total mechanical travel |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55,30min,+100,30min, 5 cycles; R2%R+0.1, (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:,R(5%R+0.1); Rab:R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R10%R |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Resistance () | Code |
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
2510300956_JIERR-3362X-1-103_C49190503.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible