Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3362-LF series, offers reliable performance, compact size, and high precision. Designed for single-turn adjustment, these potentiometers are ideal for precision tuning applications. They are suitable for use in environments with a wide operating temperature range of -55 to +100.
Product Attributes
- Material: Glass glaze
- Adjustment Type: Single turn
- Product Series: 3362P, 3362X, 3362S, 3362
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5 W |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R121% R or 1 (whichever is greater); R231% R or 1 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV3%R |
| Insulation Resistance | R1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage (AC peak voltage at 40~60Hz) | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Rated Power (Max Operating Voltage 250V) | 0.5W@70; 0W@100 |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 150 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R5%R, (Uab/Uac5% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(3%R+0.1); Rab: R(3%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R; 35 mN.m; 5 or 3%R (whichever is greater) |
| Total Mechanical Travel | 25010 |
| Starting Torque | 18 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
The product naming convention follows the structure: Series, Specification, Standard or Customized Product Mark, Resistance Code, Feature Code.
- Series: 3362
- Specification: P, X, S
- Standard or Customized Product Mark: 1 = standard product
- Resistance Code: e.g., 102 for 1000
- Feature Code: Blank: Lead-free product (compliant with RoHS); LF: High-end product (compliant with RoHS)
2511181950_JIERR-3362S-1-502LF_C52754379.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible