Product Overview
The 3006P Glass Pre-Adjusted Potentiometer offers reliable performance in a compact size with high precision tuning. Designed for multi-turn adjustment, this potentiometer is ideal for applications requiring precise control. Its robust construction ensures dependable operation across a wide temperature range.
Product Attributes
- Material: Glass Glaze
- Type: Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3006P
- Standard Packaging: 25 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.75 W @ 70; 0 W @ 100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R12 3% R or 2 (whichever is greater); R23 3% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40-60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +125, 30min, 5 cycles; R (2%R + 0.1), (Uab/Uac) 3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5%R, (Uab/Uac) 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R (5%R + 0.1); Rab: R (5%R + 0.1) |
| Total Mechanical Travel | 22 2 turns |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 10 |
| 20 | 20 |
| 50 | 50 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
| Component | Description |
|---|---|
| Series | 3006P |
| Specification | 1 = standard product |
| Resistance Code | (See Nominal Resistance Code Table) |
| Feature Code | Blank: Lead-free product compliant with RoHS LF: High-end product compliant with RoHS |
2511181950_JIERR-3006P-1-205_C52754405.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible