Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer (3296 series) offers reliable performance, compact size, and high precision for various applications. Featuring multi-turn adjustment and precision tuning, this potentiometer is designed for demanding electronic circuits. Its robust construction and stable electrical characteristics make it suitable for a wide range of industrial and commercial uses.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3296
- Material: Glass Glaze
- Marking: Resistance code, tolerance (10% not marked), product model
- Standard Packaging: 50 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Nominal Resistance Range | 10-2M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Contact Resistance Variation (CRV) | 3%R or 5 |
| Insulation Resistance | 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage with frequency of 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | >70% of total mechanical travel |
| Rated Power | 0.5W@70; 0W@100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min, +100, 30min, 5 cycles; R5%R, (Uab/Uac5% |
| Shock | 390m/s, 4000 times, R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac7.5%R |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles, R10%R |
| Total Mechanical Travel | 282 |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Product Naming Rule Example (Series) | 3296 P, 3296 W, 3296 X, 3296 Y, 3296 Z |
| Product Naming Rule Example (Specification) | 102 (1k), 103 (10k), 203 (20k) |
| Product Naming Rule Example (Standard/Customized) | 1=standard product, Blank: Lead-free product compliant with RoHS, LF: High-end product compliant with RoHS |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
2511201039_JIERR-3296X-1-204_C52754412.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible