Product Overview
The Glass Pre-Adjusted Potentiometer, specifically the 3296-LF series, offers reliable performance in a compact size with high precision. Designed for multi-turn adjustment and precision tuning, these potentiometers are suitable for applications requiring accurate resistance control. Key advantages include robust performance and a small form factor.
Product Attributes
- Product Type: Glass Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3296-LF, 3296X, 3296Y, 3296, 3296W, 3296Z, 3296P
- Material: Glass glaze (implied by product name)
- Adjustment Type: Multi-turn
- Packaging: 50 pcs/tube
- Lead-Free Option: Available (RoHS compliant)
- High-End Option: Available (RoHS compliant)
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
|---|---|
| Rated Power | 0.5 W @ 70; 0 W @ 100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Nominal Resistance Range | 10 - 5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R1 1% R or 1 (whichever is greater); R23 1% R or 1 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | CRV 3% R or 5 |
| Insulation Resistance | 1G (100Vdc) |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40-60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Operating Temperature Range | -55 to +100 |
| Resistance Temperature Coefficient | 150 ppm / |
| Temperature Cycling | -55 (30min), +100 (30min), 5 cycles; R 5% R, (Uab/Uac) 5% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R 5% R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R 5% R, (Uab/Uac) 3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac: R (3% R + 0.1); Rab: R (3% R + 0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R 3% R |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Total Mechanical Travel | 28 2 |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
|---|---|
| 10 | 100 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
| 5000000 | 505 |
Product Naming Rules
Series | Specification | Standard or Customized Product MARK | Resistance Code | Feature Code
Example: 3296 P 1 (standard product) 102 (Resistance Code) Blank (Lead-free product compliant with RoHS)
2511200917_JIERR-3296X-1-200LF_C52754414.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible