<
>
Specifications
Tolerance:
±10%
Temperature Coefficient:
±250ppm/℃
Power(Watts):
750mW
Number of Turns:
22
Resistance:
2kΩ
Mfr. Part #:
3006P-1-202
Package:
Through Hole-3P,19.3x4.9mm
Key Attributes
Model Number:
3006P-1-202
Product Description
Product Overview
The 3006P series glass glaze pre-adjusted potentiometer offers reliable performance with a compact size and high precision. It features multi-turn adjustment for precise tuning and is suitable for applications requiring accurate resistance control.
Product Attributes
- Brand: Not specified
- Origin: Not specified
- Material: Glass Glaze
- Color: Not specified
- Certifications: RoHS compliant (indicated by 'LF' or blank in product naming)
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Series | 3006P |
| Rated Power | 0.75W@700W@100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Operating Temperature Range | -55~ + 100 |
| Nominal Resistance Range | 10-5M |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa315Vac; 101.3KPa500V (AC peak voltage with frequency 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55,30min,+125,30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Total Mechanical Travel | 222 turns |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
| Standard Packaging | 25 pcs/tube |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
| 10 | 10 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
| Naming Rule Component | Description |
| Series | 3006 P |
| Specification | 1=standard product |
| Standard or Customized Product Mark | Blank:Lead-free product compliant with RoHS; LF: High-end product compliant with RoHS |
| Resistance Code | See Nominal Resistance Code Table |
| Feature Code | Not specified in detail, but can be '1' for standard product. |
2510301010_JIERR-3006P-1-202_C49190179.pdf
Request A Quote
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible