Product Overview
The 3006P series glass glaze pre-adjusted potentiometer offers reliable performance, compact size, and high precision. It features multi-turn adjustment for precise tuning and is suitable for applications requiring accurate resistance control.
Product Attributes
- Product Type: Glass Glaze Pre-Adjusted Potentiometer
- Series: 3006P
- Standard Packaging: 25 pcs/tube
Technical Specifications
| Parameter Name | Parameter Specification |
| Rated Power | 0.75W@70; 0W@100 (Max Operating Voltage 250V) |
| Operating Temperature Range | -55 ~ +100 |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Terminal Resistance | R123% R or 2 (whichever is greater); R233% R or 2 (whichever is greater) |
| Max Wiper Current | 100mA |
| Dielectric Withstanding Voltage | 8.5KPa: 315Vac; 101.3KPa: 500V (AC peak voltage at 40~60Hz) |
| Effective Electrical Travel | > 70% of total mechanical travel |
| Resistance Temperature Coefficient | 250 ppm /, 100 ppm / |
| Temperature Cycling | -55, 30min,+125, 30min, 5 cycles; R(2%R+0.1), (Uab/Uac3% |
| Shock | 390m/s, 4000 times; R5%R |
| Vibration | 10-500Hz, 0.75mm, 6h; R5%R, (Uab/Uac3% |
| Electrical Endurance at 70C | After 48, 500, 1000h Rac:, R(5%R+0.1); Rab: R(5%R+0.1) |
| Mechanical Endurance | 200 cycles; R3%R |
| Starting Torque | 35 mN.m |
| Total Mechanical Travel | 222 turns |
| Marking | Resistance code, tolerance (10% not marked), product model |
Nominal Resistance Code Table
| Resistance () | Code |
| 10 | 10 |
| 20 | 200 |
| 50 | 500 |
| 100 | 101 |
| 200 | 201 |
| 500 | 501 |
| 1000 | 102 |
| 2000 | 202 |
| 5000 | 502 |
| 10000 | 103 |
| 20000 | 203 |
| 50000 | 503 |
| 100000 | 104 |
| 200000 | 204 |
| 500000 | 504 |
| 1000000 | 105 |
| 2000000 | 205 |
Product Naming Rules
Series - Specification - Standard or Customized Product Mark - Resistance Code - Feature Code
Example: 3006 P 1 102 Blank
Series: 3006P
Specification: 1 = Standard product
Standard or Customized Product Mark: Blank = Lead-free product (RoHS compliant); LF = High-end product (RoHS compliant)
Resistance Code: e.g., 102 for 1k
2510301010_JIERR-3006P-1-502_C48997953.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible