Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series are precision resistors from Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG, designed for demanding applications including aerospace. These resistors offer a high continuous power rating of 3 W at 80 C and can handle continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by excellent long-term stability, high pulse power rating, and are suitable for reflow-, IR-, and wave-soldering processes. They meet the detail specification ESCC 4001/028 and feature SnPb tinned contacts.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Certifications: ESCC 4001/028
- Contact Plating: SnPb tinned
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating at 80 C | 3 W |
| Continuous Current Load (3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Resistance Values (Ohm) | 0.0033 to 1 |
| Tolerance (%) | 0.5 / 1 |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for ≤ 10 m | ≤ 50 ppm/K |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for > 10 m | ≤ 30 ppm/K |
| Applicable Temperature Range (C) | -55 to +140 |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | < 20 K/W |
| Isolation Voltage (AC/DC) | 1000 V |
| Stability (Nominal load, deviation after 2000h, TK=80 C) | <0.2% |
| Peak Soldering Temperature (Reflow) | 260 C (40 s peak) |
| Peak Soldering Temperature (IR) | 255 C (90 s peak) |
| Soldering Temperature (Wave) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) | L: 12.0 +0.3/-0.1 mm, W: 6.0 +0.6/-0.1 mm, H: 3.4 +0.2/-0.2 mm, A: 2.0 0.5 mm, B: 4.6 0.3 mm, C: 1.0 +0.3/-0.2 mm, D: 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (Type SMV) | l: 12.8 mm, a: 2.8 mm, b: 4.6 mm, c: 1.8 mm, d: 5.8 mm, e: 1.5 mm, f: 9.9 mm |
Available Standard Resistance Values and Tolerances
| Ordering Code | ESCC Component Number |
|---|---|
| SMV-R0033-1.0-PW | 400102802R0033F |
| SMV-R0039-1.0-PW | 400102802R0039F |
| SMV-R005-1.0-PW | 400102802R005F |
| SMV-R0068-1.0-PW | 400102802R0068F |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010D |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010F |
| SMV-R012-0.5-PW | 400102802R012D |
| SMV-R015-0.5-PW | 400102802R015D |
| SMV-R015-1.0-PW | 400102802R015F |
| SMV-R018-0.5-PW | 400102802R018D |
| SMV-R018-1.0-PW | 400102802R018F |
| SMV-R020-0.5-PW | 400102802R020D |
| SMV-R020-1.0-PW | 400102802R020F |
| SMV-R022-0.5-PW | 400102802R022D |
| SMV-R022-1.0-PW | 400102802R022F |
| SMV-R027-0.5-PW | 400102802R027D |
| SMV-R033-0.5-PW | 400102802R033D |
| SMV-R033-1.0-PW | 400102802R033F |
| SMV-R039-0.5-PW | 400102802R039D |
| SMV-R039-1.0-PW | 400102802R039F |
| SMV-R047-0.5-PW | 400102802R047D |
| SMV-R047-1.0-PW | 400102802R047F |
| SMV-R050-1.0-PW | 400102802R050F |
| SMV-R056-0.5-PW | 400102802R056D |
| SMV-R068-0.5-PW | 400102802R068D |
| SMV-R068-1.0-PW | 400102802R068F |
| SMV-R082-0.5-PW | 400102802R082D |
| SMV-R100-0.5-PW | 400102802R100D |
| SMV-R100-1.0-PW | 400102802R100F |
| SMV-R120-1.0-PW | 400102802R120F |
| SMV-R150-0.5-PW | 400102802R150D |
| SMV-R150-1.0-PW | 400102802R150F |
| SMV-R180-0.5-PW | 400102802R180D |
| SMV-R180-1.0-PW | 400102802R180F |
| SMV-R200-1.0-PW | 400102802R200F |
| SMV-R220-0.5-PW | 400102802R220D |
| SMV-R220-1.0-PW | 400102802R220F |
| SMV-R330-0.5-PW | 400102802R330D |
| SMV-R330-1.0-PW | 400102802R330F |
| SMV-R470-0.5-PW | 400102802R470D |
| SMV-R470-1.0-PW | 400102802R470F |
| SMV-R560-0.5-PW | 400102802R560D |
| SMV-R680-0.5-PW | 400102802R680D |
| SMV-R680-1.0-PW | 400102802R680F |
| SMV-1R00-0.5-PW | 4001028021R0D0 |
| SMV-1R00-1.0-PW | 4001028021R00F |
* Other resistance values on request.
Disclaimer: All products, product specifications and data are subject to change without notice. The product specifications do not expand or otherwise modify Isabellenhttes terms and conditions of sale, including but not limited to, the warranty expressed therein. Isabellenhtte makes no warranty, representation or guarantee other than as set forth in its terms and conditions of sale. Information provided in datasheets and/or specifications may vary from actual results in different applications. Any statements made by Isabellenhtte regarding the suitability of products for certain types of applications are based on its knowledge of typical requirements that are often placed on its products. It is the customers responsibility to validate that a particular product with the properties described in the product specification is suitable for use in the application intended. No license, express or implied, or otherwise, to any intellectual property rights is granted by this document. Any and all liability arising out of the application or use of any product shall be as set forth in Isabellenhttes terms and conditions of sale.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R150-1-0-PW_C19842451.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible