Product Overview
The ISA-PLAN VMS series from Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG are precision resistors designed for demanding power hybrid applications. These resistors offer high pulse power handling, excellent long-term stability, and a constant current capability up to 25 A with a low resistance of 5 mOhm. They are AEC-Q200 qualified and RoHS compliant, making them suitable for control systems in the automotive market, power modules, frequency converters, and switch mode power supplies. The VMS resistors are available in the standard 2512 size and are designed for reflow and IR soldering.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Model Series: VMS
- Size: 2512
- Certifications: AEC-Q200 qualified
- Compliance: RoHS 2011/65/EU compliant
- Mounting: Reflow- and IR-soldering
- Packaging: Tape and reel (12 mm tape width, 13 inch reel size, 9000 pcs per reel)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Power Rating (P95 C) | 3 W |
| Power Rating (P70 C) | 4 W |
| Constant Current | up to 25 A (5 mOhm) |
| Resistance Values (Standard) | 0.005 to 1 Ohm (See page 2 for details) |
| Tolerance | 1 %, 2 %, 5 % |
| Temperature Coefficient (20-60 C) | < 20 ppm/K |
| Applicable Temperature Range | -65 to +170 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | < 25 K/W |
| Dielectric Withstanding Voltage | 200 V AC/DC |
| Inductance | < 3 nH |
| Stability (at rated power, 2000h) | < 0.5 % (TK=65 C), < 0.7 % (TK=95 C) |
| Recommended Solder Profile Peak Temperature | 260 C (40 sec) |
| Recommended Solder Profile Time above 217 C | 90 sec |
| Mechanical Dimensions (L x W x H) | 6.35 0.3 mm x 3.05 0.2 mm x 0.4 0.15 mm |
| Solder Pad Dimensions (l x w) | 7.5 mm x 3.6 mm (for TC < 20 ppm/K, R between 30-80 mOhm) |
| Packaging Weight (net) | 539 g |
Ordering Code Example: VMS - R010 - 1.0 - U
Note: Former ordering code VMP-R010-1.0. Further resistance values and tolerances available on request.
2410121841_Isabellenhuette-VMS-R220-1-0-U_C2688872.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible