Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors, size 4723, are designed for demanding applications requiring high power and excellent stability. These resistors offer 3 W permanent power at 80 C and continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by their excellent long-term stability and high pulse power rating. Suitable for aerospace applications, they feature SnPb tinned contacts and are compatible with reflow-, IR-, and wave-soldering processes. The SMV-PW series meets the detail specification ESCC 4001/028.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Model Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contact Plating: SnPb tinned
- Certifications: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
- Material: MANGANIN (for temperature dependence of resistance)
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) | 50 ppm/K for 10 m; 30 ppm/K for >10 m |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | <20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h at TK=80 C) | Deviation <0.2% |
| Long-Term Stability | < 0.2 % |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) | L: 12.0 +0.3/-0.1 mm, W: 6.0 +0.6/-0.1 mm, H: 3.4 +0.2/-0.2 mm, A: 2.0 0.5 mm, B: 4.6 0.3 mm, C: 1.0 +0.3/-0.2 mm, D: 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (Type SMV) | l: 12.8 mm, a: 2.8 mm, b: 4.6 mm, c: 1.8 mm, d: 5.8 mm, e: 1.5 mm, f: 9.9 mm |
| Soldering Temperature (Peak) | 260 C (40 sec), 255 C (90 sec) |
| Soldering Temperature (Pre-heat) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
Available Standard Resistance Values and Tolerances
| Ordering Code | ESCC Component Number |
|---|---|
| SMV-R0033-1.0-PW | 400102802R0033F |
| SMV-R0039-1.0-PW | 400102802R0039F |
| SMV-R005-1.0-PW | 400102802R005F |
| SMV-R0068-1.0-PW | 400102802R0068F |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010D |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010F |
| SMV-R012-0.5-PW | 400102802R012D |
| SMV-R015-0.5-PW | 400102802R015D |
| SMV-R015-1.0-PW | 400102802R015F |
| SMV-R018-0.5-PW | 400102802R018D |
| SMV-R018-1.0-PW | 400102802R018F |
| SMV-R020-0.5-PW | 400102802R020D |
| SMV-R020-1.0-PW | 400102802R020F |
| SMV-R022-0.5-PW | 400102802R022D |
| SMV-R022-1.0-PW | 400102802R022F |
| SMV-R027-0.5-PW | 400102802R027D |
| SMV-R033-0.5-PW | 400102802R033D |
| SMV-R033-1.0-PW | 400102802R033F |
| SMV-R039-0.5-PW | 400102802R039D |
| SMV-R039-1.0-PW | 400102802R039F |
| SMV-R047-0.5-PW | 400102802R047D |
| SMV-R047-1.0-PW | 400102802R047F |
| SMV-R050-1.0-PW | 400102802R050F |
| SMV-R056-0.5-PW | 400102802R056D |
| SMV-R068-0.5-PW | 400102802R068D |
| SMV-R068-1.0-PW | 400102802R068F |
| SMV-R082-0.5-PW | 400102802R082D |
| SMV-R100-0.5-PW | 400102802R100D |
| SMV-R100-1.0-PW | 400102802R100F |
| SMV-R120-1.0-PW | 400102802R120F |
| SMV-R150-0.5-PW | 400102802R150D |
| SMV-R150-1.0-PW | 400102802R150F |
| SMV-R180-0.5-PW | 400102802R180D |
| SMV-R180-1.0-PW | 400102802R180F |
| SMV-R200-1.0-PW | 400102802R200F |
| SMV-R220-0.5-PW | 400102802R220D |
| SMV-R220-1.0-PW | 400102802R220F |
| SMV-R330-0.5-PW | 400102802R330D |
| SMV-R330-1.0-PW | 400102802R330F |
| SMV-R470-0.5-PW | 400102802R470D |
| SMV-R470-1.0-PW | 400102802R470F |
| SMV-R560-0.5-PW | 400102802R560D |
| SMV-R680-0.5-PW | 400102802R680D |
| SMV-R680-1.0-PW | 400102802R680F |
| SMV-1R00-0.5-PW | 4001028021R0D0 |
| SMV-1R00-1.0-PW | 4001028021R00F |
Note: Other resistance values are available on request. For ordering code structure: SMV - R[Resistance Value] - [Tolerance] - PW. 'R' represents the decimal point. ESCC 4001/028 version, SnPb tinned contacts.
Disclaimer: All products, product specifications and data are subject to change without notice. The product specifications do not expand or otherwise modify Isabellenhttes terms and conditions of sale, including but not limited to, the warranty expressed therein. Isabellenhtte makes no warranty, representation or guarantee other than as set forth in its terms and conditions of sale. Information provided in datasheets and/or specifications may vary from actual results in different applications. Any statements made by Isabellenhtte regarding the suitability of products for certain types of applications are based on its knowledge of typical requirements that are often placed on its products. It is the customers responsibility to validate that a particular product with the properties described in the product specification is suitable for use in the application intended. No license, express or implied, or otherwise, to any intellectual property rights is granted by this document. Any and all liability arising out of the application or use of any product shall be as set forth in Isabellenhttes terms and conditions of sale.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R027-0-5-PW_C19842435.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible