Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors, size 4723, are designed for high-performance applications requiring excellent long-term stability and high pulse power rating. These resistors offer 3 W permanent power at 80 C and can handle continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are suitable for demanding environments, including aerospace, and are compliant with detail specification ESCC 4001/028. Featuring SnPb tinned contacts, they are compatible with reflow-, IR-, and wave-soldering processes.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contacts: SnPb tinned
- Certifications: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) | ≤50 ppm/K for ≤10 mΩ ≤30 ppm/K for >10 mΩ |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | <20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h, TK=80 C) | <0.2% deviation |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) | L: 12.0 +0.3/-0.1 mm, W: 6.0 +0.6/-0.1 mm, H: 3.4 +0.2/-0.2 mm, A: 2.0 ±0.5 mm, B: 4.6 ±0.3 mm, C: 1.0 +0.3/-0.2 mm, D: 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (Type SMV) | l: 12.8 mm, a: 2.8 mm, b: 4.6 mm, c: 1.8 mm, d: 5.8 mm, e: 1.5 mm, f: 9.9 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
Available Standard Resistance Values and Tolerances (Examples):
- SMV-R0033-1.0-PW
- SMV-R010-0.5-PW
- SMV-R100-1.0-PW
- SMV-1R00-0.5-PW
Ordering Code Structure: SMV - R[Resistance value] - [Tolerance] - PW (ESCC 4001/028 version, SnPb tinned contacts)
Note: Other resistance values available on request.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R056-0-5-PW_C19842443.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible