Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors from Isabellenhtte are designed for demanding applications, offering 3 W permanent power at 80 C and continuous current load up to 30 A (at 3.3 mOhm). These resistors exhibit excellent long-term stability and a high pulse power rating. They are suitable for reflow-, IR-, and wave-soldering processes and meet the detail specification ESCC 4001/028 with SnPb tinned contacts. Applications include aerospace and other areas requiring high precision and reliability.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Model Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Contacts: SnPb tinned
- Detail Specification: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) | ≤50 ppm/K for ≤10 mΩ; ≤30 ppm/K for >10 mΩ |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | <20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h, TK=80 C) | <0.2% deviation |
| Soldering Temperature (Peak) | 260 C (40 sec) |
| Soldering Temperature (Peak) | 255 C (90 sec) |
| Soldering Temperature (Peak) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
| Mechanical Dimensions (L x W x H) | 12.0 x 6.0 x 3.4 mm |
| Mechanical Dimensions (A x B x C x D) | 2.0 x 4.6 x 1.0 x 5.0 mm |
| Solder Pad Dimensions (l x a x b x c x d x e x f) | 12.8 x 2.8 x 4.6 x 1.8 x 5.8 x 1.5 x 9.9 mm |
Available Standard Resistance Values and Tolerances (Examples)
| Ordering Code | ESCC Component Number | Resistance Value [Ohm] | Tolerance [%] |
|---|---|---|---|
| SMV-R0033-1.0-PW | 400102802R0033F | 0.0033 | 1.0 |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010D | 0.010 | 0.5 |
| SMV-R100-1.0-PW | 400102802R100F | 100 | 1.0 |
| SMV-1R00-0.5-PW | 4001028021R0D0 | 1.00 | 0.5 |
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R100-0-5-PW_C19842447.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible