Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors, size 4723, are designed for demanding applications requiring high power and excellent stability. These resistors offer 3 W permanent power at 80 C and continuous current load up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by their excellent long-term stability and high pulse power rating. Suitable for aerospace applications, these resistors meet the detail specification ESCC 4001/028 and feature SnPb tinned contacts. They are compatible with reflow-, IR-, and wave-soldering mounting methods.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Model Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contacts: SnPb tinned
- Applicable Standard: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
- Certifications: Aerospace
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) | ≤ 50 ppm/K for ≤ 10 mΩ ≤ 30 ppm/K for > 10 mΩ |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | < 20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h, TK=80 C) | < 0.2% deviation |
| Peak Soldering Temperature (Reflow) | 260 C |
| Peak Soldering Time (Reflow) | 40 s |
| Soldering Temperature (IR) | 255 C |
| Soldering Temperature (Wave) | 217 C |
| Soldering Time (Wave) | 90 s |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (> 300 pcs) | Tape and reel |
| Mechanical Dimensions (SMV) | |
| L | 12.0 +0.3/-0.1 mm |
| W | 6.0 +0.6/-0.1 mm |
| H | 3.4 +0.2/-0.2 mm |
| A | 2.0 ±0.5 mm |
| B | 4.6 ±0.3 mm |
| C | 1.0 +0.3/-0.2 mm |
| D | 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (SMV) | |
| l | 12.8 mm |
| a | 2.8 mm |
| b | 4.6 mm |
| c | 1.8 mm |
| d | 5.8 mm |
| e | 1.5 mm |
| f | 9.9 mm |
Disclaimer: All products, product specifications and data are subject to change without notice. The product specifications do not expand or otherwise modify Isabellenhttes terms and conditions of sale, including but not limited to, the warranty expressed therein. Isabellenhtte makes no warranty, representation or guarantee other than as set forth in its terms and conditions of sale. Information provided in datasheets and/or specifications may vary from actual results in different applications. Any statements made by Isabellenhtte regarding the suitability of products for certain types of applications are based on its knowledge of typical requirements that are often placed on its products. It is the customers responsibility to validate that a particular product with the properties described in the product specification is suitable for use in the application intended. No license, express or implied, or otherwise, to any intellectual property rights is granted by this document. Any and all liability arising out of the application or use of any product shall be as set forth in Isabellenhttes terms and conditions of sale.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R330-0-5-PW_C19842457.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible