Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors, size 4723, are designed for high-performance applications requiring excellent long-term stability and high pulse power rating. These resistors offer 3 W permanent power at 80 C and continuous current load up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are suitable for aerospace applications and feature mounting compatibility with reflow-, IR-, and wave-soldering processes. The resistors meet the detail specification ESCC 4001/028 and are available with SnPb tinned contacts.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contacts: SnPb tinned
- Certifications: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR-, and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | <20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h, TK=80 C) | <0.2% deviation |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for 10 m | 50 ppm/K |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for >10 m | 30 ppm/K |
| Recommended Peak Soldering Temperature (Reflow) | 260 C (40 sec peak) |
| Recommended Soldering Temperature (IR) | 255 C (90 sec peak) |
| Recommended Soldering Temperature (Wave) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and Reel |
| Mechanical Dimensions (SMV) | |
| L | 12.0 +0.3/-0.1 mm |
| W | 6.0 +0.6/-0.1 mm |
| H | 3.4 +0.2/-0.2 mm |
| A | 2.0 0.5 mm |
| B | 4.6 0.3 mm |
| C | 1.0 +0.3/-0.2 mm |
| D | 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (SMV) | |
| l | 12.8 mm |
| a | 2.8 mm |
| b | 4.6 mm |
| c | 1.8 mm |
| d | 5.8 mm |
| e | 1.5 mm |
| f | 9.9 mm |
Note: Other resistance values are available on request.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R200-1-0-PW_C19842454.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible