Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series by Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG are precision resistors designed for demanding applications, including aerospace. These resistors offer a 3 W permanent power rating at 80 C and can handle continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by excellent long-term stability, high pulse power rating, and are suitable for reflow-, IR-, and wave-soldering processes. The SMV-PW resistors meet the detail specification ESCC 4001/028 and feature SnPb tinned contacts.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Model Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Contact Plating: SnPb tinned
- Certifications/Specifications: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) | 50 ppm/K (for 10 m), 30 ppm/K (for >10 m) |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | <20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, 2000h, TK=80 C) | <0.2% deviation |
| Peak Soldering Temperature (Reflow) | 260 C (40 sec peak) |
| Peak Soldering Temperature (IR) | 255 C (90 sec peak) |
| Soldering Temperature (Wave) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
| Dimensions (L x W x H) | 12.0 x 6.0 x 3.4 mm |
| Mechanical Dimensions (A x B x C x D) | 2.0 x 4.6 x 1.0 x 5.0 mm |
| Solder Pad Dimensions (l x a x b x c x d x e x f) | 12.8 x 2.8 x 4.6 x 1.8 x 5.8 x 1.5 x 9.9 mm |
Available standard resistance values and tolerances:
| Ordering Code | ESCC Component Number |
|---|---|
| SMV-R0033-1.0-PW | 400102802R0033F |
| SMV-R0039-1.0-PW | 400102802R0039F |
| SMV-R005-1.0-PW | 400102802R005F |
| SMV-R0068-1.0-PW | 400102802R0068F |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010D |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010F |
| SMV-R012-0.5-PW | 400102802R012D |
| SMV-R015-0.5-PW | 400102802R015D |
| SMV-R015-1.0-PW | 400102802R015F |
| SMV-R018-0.5-PW | 400102802R018D |
| SMV-R018-1.0-PW | 400102802R018F |
| SMV-R020-0.5-PW | 400102802R020D |
| SMV-R020-1.0-PW | 400102802R020F |
| SMV-R022-0.5-PW | 400102802R022D |
| SMV-R022-1.0-PW | 400102802R022F |
| SMV-R027-0.5-PW | 400102802R027D |
| SMV-R033-0.5-PW | 400102802R033D |
| SMV-R033-1.0-PW | 400102802R033F |
| SMV-R039-0.5-PW | 400102802R039D |
| SMV-R039-1.0-PW | 400102802R039F |
| SMV-R047-0.5-PW | 400102802R047D |
| SMV-R047-1.0-PW | 400102802R047F |
| SMV-R050-1.0-PW | 400102802R050F |
| SMV-R056-0.5-PW | 400102802R056D |
| SMV-R068-0.5-PW | 400102802R068D |
| SMV-R068-1.0-PW | 400102802R068F |
| SMV-R082-0.5-PW | 400102802R082D |
| SMV-R100-0.5-PW | 400102802R100D |
| SMV-R100-1.0-PW | 400102802R100F |
| SMV-R120-1.0-PW | 400102802R120F |
| SMV-R150-0.5-PW | 400102802R150D |
| SMV-R150-1.0-PW | 400102802R150F |
| SMV-R180-0.5-PW | 400102802R180D |
| SMV-R180-1.0-PW | 400102802R180F |
| SMV-R200-1.0-PW | 400102802R200F |
| SMV-R220-0.5-PW | 400102802R220D |
| SMV-R220-1.0-PW | 400102802R220F |
| SMV-R330-0.5-PW | 400102802R330D |
| SMV-R330-1.0-PW | 400102802R330F |
| SMV-R470-0.5-PW | 400102802R470D |
| SMV-R470-1.0-PW | 400102802R470F |
| SMV-R560-0.5-PW | 400102802R560D |
| SMV-R680-0.5-PW | 400102802R680D |
| SMV-R680-1.0-PW | 400102802R680F |
| SMV-1R00-0.5-PW | 4001028021R0D0 |
| SMV-1R00-1.0-PW | 4001028021R00F |
* Other resistance values available on request.
Ordering code structure: SMV - [Resistance Value] - [Tolerance] - PW (ESCC 4001/028 version, SnPb tinned contacts)
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R050-1-0-PW_C19842442.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible