Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series precision resistors, size 4723, are designed for demanding applications, including aerospace. These resistors offer a high continuous power rating of 3 W at 80 C and can handle continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by excellent long-term stability, high pulse power rating, and are suitable for reflow, IR, and wave soldering processes. The SMV-PW series meets the detail specification ESCC 4001/028 and features SnPb tinned contacts.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contacts: SnPb tinned
- Applicable Standard: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Long-term Stability | Excellent |
| Pulse Power Rating | High |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for ≤ 10 mΩ | ≤ 50 ppm/K |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for > 10 mΩ | ≤ 30 ppm/K |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | < 20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, deviation after 2000h, TK=80 C) | < 0.2% |
| Peak Soldering Temperature (Reflow) | 260 C |
| Peak Soldering Time (Reflow) | 40 s |
| Soldering Temperature (IR) | 255 C |
| Soldering Time (IR) | 90 s |
| Soldering Temperature (Wave) | 217 C |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Delivery Form (up to 300 pcs) | Tape |
| Delivery Form (>300 pcs) | Tape and reel |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - L | 12.0 +0.3/-0.1 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - W | 6.0 +0.6/-0.1 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - H | 3.4 +0.2/-0.2 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - A | 2.0 ±0.5 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - B | 4.6 ±0.3 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - C | 1.0 +0.3/-0.2 mm |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) - D | 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - l | 12.8 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - a | 2.8 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - b | 4.6 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - c | 1.8 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - d | 5.8 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - e | 1.5 mm |
| Solder Pad (Type SMV) - f | 9.9 mm |
Available standard resistance values and tolerances: See table on page 2 of the original document.
Ordering code structure: SMV - [Resistance value] - [Tolerance] - PW
Example Ordering Code: SMV-R010-1.0-PW
ESCC Component Number: 4001/028
Disclaimer: All products, product specifications and data are subject to change without notice. Isabellenhtte makes no warranty, representation or guarantee other than as set forth in its terms and conditions of sale. It is the customers responsibility to validate that a particular product with the properties described in the product specification is suitable for use in the application intended.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R180-0-5-PW_C19842452.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible