Product Overview
The ISA-PLAN SMV-PW series from Isabellenhtte are high-precision resistors designed for demanding applications, including aerospace. These resistors offer 3 W permanent power at 80 C and can handle continuous current loads up to 30 A (at 3.3 mOhm). They are characterized by excellent long-term stability, high pulse power rating, and are suitable for reflow-, IR-, and wave-soldering processes. The SMV-PW series meets the detail specification ESCC 4001/028 and features SnPb tinned contacts.
Product Attributes
- Brand: ISA-PLAN
- Manufacturer: Isabellenhtte Heusler GmbH & Co. KG
- Series: SMV-PW
- Size: 4723
- Contacts: SnPb tinned
- Applicable Standard: ESCC 4001/028
- Mounting: Reflow-, IR- and wave-soldering
Technical Specifications
| Specification | Value |
|---|---|
| Permanent Power Rating (at 80 C) | 3 W |
| Continuous Current Load (at 3.3 mOhm) | Up to 30 A |
| Resistance Values | 0.0033 to 1 Ohm |
| Tolerance | 0.5 % / 1 % |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for 10 m | 50 ppm/K |
| Temperature Coefficient (22-60 C) for > 10 m | 30 ppm/K |
| Applicable Temperature Range | -55 to +140 C |
| Internal Heat Resistance (Rthi) | < 20 K/W |
| Isolation Voltage | 1000 V AC/DC |
| Stability (Nominal load, deviation after 2000h, TK=80 C) | < 0.2% |
| Mechanical Dimensions (Type SMV) | L: 12.0 +0.3/-0.1 mm, W: 6.0 +0.6/-0.1 mm, H: 3.4 +0.2/-0.2 mm, A: 2.0 0.5 mm, B: 4.6 0.3 mm, C: 1.0 +0.3/-0.2 mm, D: 5.0 +0.3/-0.1 mm |
| Solder Pad Dimensions (Type SMV) | l: 12.8 mm, a: 2.8 mm, b: 4.6 mm, c: 1.8 mm, d: 5.8 mm, e: 1.5 mm, f: 9.9 mm |
| Tape Width | 24 mm |
| Reel Size | 13 inch |
| Form of Delivery (up to 300 pcs) | Tape |
| Form of Delivery (>300 pcs) | Tape and reel |
Available Standard Resistance Values and Tolerances (Examples)
| Ordering Code | ESCC Component Number | Resistance Value [Ohm] | Tolerance [%] |
|---|---|---|---|
| SMV-R0033-1.0-PW | 400102802R0033F | 0.0033 | 1.0 |
| SMV-R010-0.5-PW | 400102802R010D | 0.010 | 0.5 |
| SMV-R100-1.0-PW | 400102802R100F | 100 | 1.0 |
| SMV-1R00-0.5-PW | 4001028021R0D0 | 1.00 | 0.5 |
* Other resistance values on request.
2412061657_Isabellenhuette-SMV-R680-0-5-PW_C19842462.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible