Product Overview
The Hyncdz H2 Series solid electrolyte aluminum electrolytic capacitors (E-CAP) are designed for high performance with low ESR, high ripple current, and high voltage capabilities. They offer a load life of 2000 hours at 105 and are RoHS compliant, making them suitable for various demanding electronic applications.
Product Attributes
- Brand: Hyncdz
- Series: H2 Series
- Type: Solid Electrolyte Aluminum Electrolytic Capacitor (E-CAP)
- Shape: Lead Pin Type
- Color: Red
- Certifications: RoHS Compliant
- Origin: (Not specified in text)
- Material: (Refer to Structure Chart for component materials)
Technical Specifications
| Item | Characteristics |
|---|---|
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Rated Voltage Range | 35 ~ 160V |
| Capacitance Tolerance | 20%(M) (at 20,120Hz) |
| Leakage Current | I0.1CV or 299A (at 20, after 2 minutes application of rated Voltage) |
| Dissipation Factor (tan) | 0.12 (Max.) (at 20,120Hz, Rated voltage 35~160V) |
| Low Temperature Characteristics | Z(-25)/Z(+20) 1.25 (100KHz) Z(-55)/Z(+20) 1.25 (Max.Impedance Ratio) |
| Endurance | 105, rated voltage, 2000 hours. Requirements: Appearance (No significant damage), Capacitance change (20% of initial), D.F.(tan) (150% of specified), ESR (150% of specified), Leakage current ( specified value) |
| Damp Heat (Steady State) | 60, 90%~95% RH, rated voltage, 1000 hours. Requirements: Appearance (No significant damage), Capacitance change (20% of initial), D.F.(tan) (150% of specified), ESR (150% of specified), Leakage current ( specified value) |
| Surge Voltage | Rated voltage 1.15(V). Tested at 105, 1000 cycles (30s charge, 5m30s discharge, Rc=1k). Requirements: Appearance (No significant damage), Capacitance change (20% of initial), D.F.(tan) (150% of specified), ESR (150% of specified), Leakage current ( specified value) |
| Series | Capacitance (uF) | Capacitance Tolerance (%) | Rated Voltage (VDC) | Surge Voltage (VDC) | Dissipation Factor (120Hz/+20) | Leakage Current 2min(uA) +20 | ESR 100KHz +20(m) | Ripple Current 100KHz (mArms) | Load Life (Hrs) | Diameter (mm) | Length (mm) | Pitch (mm) | Wire Diameter (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H2 | 47 | 20 | 50 | 57.5 | 0.12 | 235 | 80 | 900 | 2000 | 6.3 | 8 | 2.5 | 0.6 |
| Frequency (Hz) | Rated Ripple Current Coefficient |
|---|---|
| 120HzF1KHz | 0.05 |
| 1KHzF10KHz | 0.30 |
| 10KHzF100KHz | 0.70 |
| 100KHzF500KHz | 1.00 |
2410121438_HYNCDZ-H2470M050C080HY_C22447232.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible