Product Overview
The Hyncdz E2 Series is a solid electrolyte aluminum electrolytic capacitor (E-CAP) designed for high-performance applications. It features low ESR, high ripple current capability, and a load life of 2000 hours at 105. This RoHS compliant capacitor is suitable for various electronic circuits requiring reliable and stable performance.
Product Attributes
- Brand: Hyncdz
- Series: E2 Series
- Type: (Lead Pin Type)
- Color: (Red)
- Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
| Item | Characteristics |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Rated Voltage Range | 2.5 ~ 25V |
| Capacitance Tolerance | 20%(M) (at 20,120Hz) |
| Leakage Current | I0.2CV or 500A (whichever is greater) (at 20, after 2 minutes application of rated voltage) |
| Dissipation Factor (tan) (Max.) at 120Hz, 20 | 0.08 (for 2.5V), 0.12 (for 4V to 25V) |
| Low Temperature Characteristics (Z(-25)/Z(+20)) | 1.25 (at 100KHz) |
| Low Temperature Characteristics (Z(-55)/Z(+20)) | 1.25 (Max. Impedance Ratio) |
| Endurance (at 105, rated voltage for 2000 hours) | Capacitance change 20% of initial value, D.F.(tan) 150% of specified value, ESR 150% of specified value, Leakage current specified value |
| Damp Heat (Steady State) (at 60, 90%-95% RH, rated voltage for 1000 hours) | Capacitance change 20% of initial value, D.F.(tan) 150% of specified value, ESR 150% of specified value, Leakage current specified value |
| Surge Voltage | Rated voltage 1.15(V) |
| Surge Voltage Test (105, 1000 cycles) | Capacitance change 20% of initial value, D.F.(tan) 150% of specified value, ESR 150% of specified value, Leakage current specified value |
| Dimensions (D*L) | 5*9L |
| Pitch (P) | 2.0mm |
| Lead Diameter (d) | 0.5mm |
| Lead Length () | 1.0mm (for L<16mm) |
| Nominal Capacitance | 470F |
| Rated Voltage | 6.3V |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Dissipation Factor (tan) at 120Hz, +20 | 0.08 (Max.) |
| Leakage Current at 2min, +20 | 592A (Max.) |
| ESR at 100KHz, +20 | 16m (Max.) |
| Ripple Current at 100KHz | 3300mArms (Max.) |
| Load Life | 2000 Hrs |
| Diameter (mm) | 5 0.5 |
| Length (mm) | 9 1 |
| Pitch (mm) | 2 0.5 |
| Wire Diameter (mm) | 0.5 0.05 |
2410121438_HYNCDZ-E2471M6R3A090HY_C22447202.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible