Product Overview
The GVT series aluminum electrolytic capacitor, model GVT1A227M0606CNVC, is designed for surface mounting on high-density PC boards. It offers a capacitance of 220uF at a rated voltage of 10V, with a wide operating temperature range of -55 to +105. This capacitor is assured for 2,000 hours at 105, providing long-life performance. It is RoHS compliant and halogen-free.
Product Attributes
- Brand: GVT
- Series: GVT
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitor (Al-Ecap)
- Mounting Type: SMD (Surface Mount Device)
- Certifications: RoHS Compliance, Halogen-free
- Publication Date: 2022-02-15
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number (P/N) | GVT1A227M0606CNVC |
| Rated Voltage (VR) | 10 V |
| Rated Capacitance (CR) | 220 uF |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Endurance | 2,000 Hrs at 105 |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.24 (120Hz, 20) |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current (ILC) | 22 uA (After 2 minutes) |
| Leakage Current (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Surge Voltage (VS) | 11.5 VDC |
| Ripple Current (IRC, rms) | 70 mA (120Hz, 105) |
| Impedance Ratio Z(-25)/ Z(+20) | Max. 4 |
| Impedance Ratio Z(-55)/ Z(+20) | Max. 8 |
| Dimensions (D x H) | 6.3 x 5.7 mm |
| Ripple Current Frequency Multiplier (120Hz) | 1.00 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (1k Hz) | 1.20 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (10k Hz up) | 1.30 |
| Reference Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
2410121335_HRK-GVT1A227M0606CNVC_C2983402.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible