Product Overview
The HRK CD110 series plug-in aluminum electrolytic capacitors are designed for general-purpose applications. These capacitors feature a black sleeve with white lettering and are rated for operation at 105. They are suitable for various electronic circuits requiring stable capacitance and reliable performance within their specified operating temperature and voltage ranges.
Product Attributes
- Brand: HRK ()
- Series: CD110
- Type: Plug-in Aluminum Electrolytic Capacitor
- Sleeve Color: Black
- Marking Color: White
- Origin: Shenzhen, China
- Environmental Compliance: RoHS, REACH SVHC, 2006/22/EC (PFOA/PFOS), 2005/84/EC (16P), ZEK 01.2-08 (PAHs), Sony SS-00259 Rev.18
Technical Specifications
| HRK P/N | Capacitance (uF) | Rated Voltage (V) | Capacitance Tolerance (%) | Dissipation Factor (Max %) | Leakage Current (uA, Max) | Surge Voltage (V) | Equivalent Impedance (, 20, 100KHz) | Rated Ripple Current (mA rms) (105, 100KHz) | Durability (Hrs, at 105) | Diameter (mm) | Height (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CD110 | 33 | 400 | -20~+20 | 24 | 436 | 450 | 190 | 2,000 | 2,000 | 13 | 17 |
General Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Operating Temperature Range | -40 ~ +105 |
| Reference Standard | SJ/T11000-2023 |
| Lead Wire Diameter | 0.45mm, 0.5mm, 0.6mm, 0.8mm, 1.0mm |
| Lead Wire Tensile Strength (Min) | 5N (0.51kgf) for 0.45mm diameter |
| Lead Wire Bending Strength (Min) | 2.5N (0.25kgf) for 0.45mm diameter |
| Storage Temperature Recommendation | -35, <75% RH, no direct sunlight |
| Shelf Life | 12 months |
Packaging Information
| Product Size (DxL mm) | Bag Quantity per Small Box | Small Boxes per Outer Box | Total Quantity per Outer Box | Outer Box Dimensions (mm) |
|---|---|---|---|---|
| 13*17 | 200 | 16 | 3200 | 470*315*320 |
Product Structure Materials
| Component | Material |
|---|---|
| Aluminum Foil | Aluminum |
| Separator Paper | Wood Pulp |
| Electrolyte | Ethylene Glycol, Ammonium Adipate |
| Case | Aluminum |
| Rubber Seal | EPDM Rubber |
| Lead Wire | Tinned Copper Clad Steel Wire |
| Sleeve | Polyvinyl Chloride (PVC) |
2508181355_HRK-35V1000uF-CD110_C2960416.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible