Product Overview
The GVT1A107M0506CNVC is an Aluminum Electrolytic Capacitor (Al-Ecap) with a capacitance of 100uF and a rated voltage of 10V. Designed for surface mounting on high-density PC boards, this SMD component offers a wide operating temperature range of -55 to +105 and is rated for 2,000 hours of operation at 105. It features a capacitance tolerance of 20% and is compliant with RoHS and Halogen-free standards.
Product Attributes
- Series: GVT
- Type: Al-Ecap (Aluminum Electrolytic Capacitor)
- Mounting Type: SMD (Surface Mount Device)
- Certifications: RoHS Compliance, Halogen-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | GVT1A107M0506CNVC |
| Rated Voltage (VR) | 10 V |
| Rated Capacitance (CR) | 100 uF (at 120Hz, 20) |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Capacitance Tolerance | -20% ~ +20% (at 120Hz, 20) |
| Surge Voltage (VS) | 11.5 VDC |
| Leakage Current (ILC) | 10 uA (after 2 minutes) |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.24 (at 120Hz, 20) |
| Ripple Current (IRC, rms) | 45 mA (at 120Hz, 105) |
| Impedance Ratio Z(-25)/Z(+20) | Max. 4 |
| Impedance Ratio Z(-55)/Z(+20) | Max. 8 |
| Endurance Test | 2,000 Hrs at 105; VR |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current Change (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Ripple Current Frequency Multiplier (50, 60 Hz) | 0.80 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (120 Hz) | 1.00 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (1k Hz) | 1.2 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (10k Hz up) | 1.30 |
| Dimensions (DxH) | 5x5.7 mm |
| Lead Spacing (L) | 5.3 mm |
| Body Width (W) | 5.3 mm |
| Body Length (A) | 5.0 mm |
| Body Height (B) | 5.7 0.3 mm |
| Terminal Width (C) | 6 mm |
| Terminal Length (D) | 1.5 mm |
| Terminal Thickness (P) | 0.5~0.8 mm |
| Terminal Width () | 0.5 max. |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVT1A107M0506CNVC_C2983401.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible