Product Overview
The GVE2A476M1010CNVC is a 47uF, 100V aluminum electrolytic capacitor from the GVE series. Designed for high-density surface mounting on PC boards, it features low impedance and a wide operating temperature range of -55 to +105. This capacitor is rated for 3,000 hours of operation at 105, ensuring reliability and long life. It is compliant with RoHS and Halogen-free standards.
Product Attributes
- Brand: GVE
- Type: Aluminum Electrolytic Capacitor (Al-Ecap)
- Mounting Type: Surface Mount (SMD)
- Compliance: RoHS, Halogen-free
Technical Specifications
| Item | Specification |
|---|---|
| Part Number | GVE2A476M1010CNVC |
| Series | GVE |
| Capacitance (CR) | 47 uF |
| Rated Voltage (VR) | 100 VDC |
| Capacitance Tolerance | 20% |
| Category Temperature Range | -55 ~ +105 |
| Surge Voltage (VS) | 115 VDC |
| Leakage Current (ILC) | 47 uA (After 2 minutes) |
| Dissipation Factor (Tan) | 0.08 (120Hz, 20) |
| Impedance (Z, ) | 0.8 (100kHz, 20) |
| Ripple Current (IRC, rms) | 170 mA (100kHz, 105) |
| Endurance | 3,000 Hrs at 105 (VR) |
| Shelf Life Test | 1,000 Hrs at 105 (No Load) |
| Capacitance Change (Endurance/Shelf Life) | Within 20% of initial Value |
| Tan Change (Endurance/Shelf Life) | Less than 200% of specified Value |
| Leakage Current Change (Endurance/Shelf Life) | Within specified Value |
| Low Temperature Impedance Ratio Z(-25)/Z(+20) | Max. 2 |
| Low Temperature Impedance Ratio Z(-55)/Z(+20) | Max. 3 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (120Hz) | 0.50 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (1k Hz) | 0.70 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (10k Hz) | 0.90 |
| Ripple Current Frequency Multiplier (100k Hz) | 1.00 |
| Dimensions (D x H) | 10mm x 10.5mm |
| Standards | JIS C 5101-1, -18, IEC 60384-4 |
| Publication Date | 2022-02-15 |
2410121335_HRK-GVE2A476M1010CNVC_C2983308.pdf
Please Use Our Online Inquiry Contact Form Below If You Have Any Questions, Our Team Will Get Back To You As Soon As Possible